Daha neye alışıyoruz

20.02.2014 01:17:46
A+ A-

"Alışırsınız alışırsınız..." Böyle demişti Turgut Özal. Köprülerin, devlet mallarının sermayeye peşkeş çekilmesine alışırsınız demişti, o zamanda kamuoyu; hayır nasıl olur alışamayız diye diretmişti, ama oldu ve alıştık. İnternet yasağına da alışırız daha fazlasına da, bizde bu bağışıklık olduğu sürece. . .

Asıl sorun internet yasaklanınca ne olacak? Yasaklı siteler, yasaklı içerikler artacak dolayısıyla yasağı delenler yani suç işleyenler artacak. Çoğu kişi (buna başbakan da dahil) o sitelere girebilecek. Yasaklı sitelere erişimi sağlayan vatanseverler artacak. Bunun en somut örneği 2008 yılında Youtube yasağıyla ilgili bir gazetecinin başbakana sorduğu Youtube ne zaman açılacak sorusuna Başbakan, ben evimden girebiliyorum sizde girin demesi. Kendi koyduğu yasağa kendi bile uymakta zorlanan bir başbakan.

Peki bu sitelere girmek yasaksa girenlere ne ceza verilecek, hadi diyelim bunlar tespit edildi, bunca kişiyi misafir edebilecekleri hapishaneleri var mı? Bu sitelere girmek suç ise Başbakan 2008 de bu suçu işlediği ve bunu basın önünde itiraf ettiği halde neden hakkında adli işlem yapılmadı?

Cumhurbaşkanı gül, bu yasayı önünde tahminlerden uzun süre bekletince kamuoyunun da kalp atışları hızlandı tabi. Ben veto edeceğini düşünenlerdendim onaylaması sürpriz oldu. Gül aslında bu yasayı veto etmeyerek sözde paralel devletin içinde yer almadığını, iyi bir AKP'li olduğunu kanıtlamak istedi hepsi bu.

Velhasıl kişisel çıkarlar ülke menfaatinin çoktan önüne geçmiş.YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.