scorecardresearch.com

Demokrasi paketi

18.09.2013 13:13:14
A+ A-

Erdoğan: Paket tüm beklentileri karşılayacak
Bilkent Şehir Hastanesi temel atma töreninde konuşan Başbakan Erdoğan demokrasi paketinin halkın bütün beklentilerini karşılayacağını söyledi.Başbakan bir temel atma töreninde bunu söylemiş. İşte ben bunu anlayamadım. Demokrasi paketi denen bir çalışmanın açıklamasının yapılacağı yer bir temel atma töreni mi? olmalıydı.
Demokrasi paketi gibi bütün Türkiye Halkını ilgilendiren bir çalışmanın halkın bütün beklentilerini karşılayacağını iddia eden başbakan halk derken kimi kasdediyor?

Gezi eylemlerini yapan ve destekleyen bunun sonucu biber gazına boğulanlar da o halkın içinde mi? Yoksa onlar halkın dışında marjinal olanlar mı? Halk deyince hep övündüğü kendine oy veren, hala kendini desteklediğini zannettiği yüzde elli mi oluyor?

Kendine muhalif olan, onca baskıya maruz kalan, işinden aşından olanlar, bunların içinde bir kısmı hapisanelerde sürünen basın emekçileri o halktan sayılmıyor mu? Bu demokrasi paketi bunları da özgürleştirecek mi?

Sendikal hakları elinden alınan çalışanlar da o halk tanımının içinde mi? Daha dün elinden aldığınız hakları bugün o demokrasi paketi içinde geri mi iade edeceksiniz?

Kıdem tazminatı grev hakkı gibi konularda mağdur edilen işçiler o halk tanımın içine giriyor mu? Onların elinden alınan haklar geri iade edilecek mi?

Atanamadıkları için sokağa çıkan, eylem yapan ve bunun sonucu polis baskısına uğrayan eğitim emekçileri de bu halk tanımın içinde var mı? Bu demokrasi paketi onların sorunlarına çözüm getşrecek mi? Onlar sorunları için demokratik haklarını özgürce kullanabilecekler mi?

Sendikalaşmak isteyen, bu nedenle meslekten atılan veya sıkıntıya düşürülen polislere sendikalaşma hakkı bu demokrasi paketinde var mı?

Bu demokrasi paketiyle sizin iktidarınıza özgürce muhalefet etme hakkı tanınacak mı?

Demokrasi içinde demokratik hakkını kullanan kim olursa olsun onlara artık polisin tomalarla, gaz bombalarıyla saldırması, yani 'ben emir verdim' dediğiniz polis terörü son bulcak mı?

Demokrasi paketiyle ilgili sorular ardı arkası devam edip gidiyor.

Demokrasi paketi çok önemli. Çünkü halkın bütün demokratik taleplerine cevap vermesi düşünülen bir çalışma.

Bu çalışma nasıl yapılıyor? Kim yapıyor? Bu çalışmanın içinde muhalefet de var mı? Demmokrasi paketi gibi önemli bir çalışma sürecinde barolarin, üniversitelerin, demokratik kitle örgütlerinin, meslek örgütlerinin görüşü alındı mı? Yoksa bu AKP nin bir projesi olarak mı hazırlanıyor. Öyle olunca seksen milyonu aşan Türkiye Halkının tamamının taleplerini, beklentilerini karşılayacak mı? Bu konuda sanırım kimsenin yeterli bilgisi yok.

Ama herşeye karşın bana göre gerçekten bütün Türkiye Halkını ilgilendiren bir paket demokrasi paketi gerekiyor.

Ancak böylesine bütün Türkiye Halkını ilgilendiren bir çalışmayı açıklamanın bir hastanenin temel atma töreninde yapılması bu demokrasi paketinin ne kadar ciddiye alındığını gösteriyor ve hiç de inandırıcı olmuyor.
 YORUMLAR

Demokrasi paketi mi deve kuşu mu? -

Başbakan bir temel atma töreninde demokrasi paketinden bahsederek hazırladıkları demokrasi paketinin bütün halkın taleplerini dile getireceğini söylemiş. Bu açıklama bile hazırlandığı söylenen demokrasi paketinin ne kadar demokratça olduğunu, daha doğrusu demokrasiyle ilgisi olmadığını anlatmaya yetiyor. Çünkü seksen milyonu aşan Türkiye Halkının başta Kürt Sorunu ve farklı inançlarının kendilerini ifade etme sorunu olmak üzere devasa nitelikte sorunlarının çözümü öyle 'ben yaptım oldu' mantığıyla hazırlanan adına demokrasi paketi denen bir takım palyatif önlemlerle gerçekleşemez. Başta iktidar olmak üzere bütün muhalefet partileri, demokratik kitle örgütleri, meslek örgütleri konuyla ilgili kanaat önderleri, barolar hep birlikte oturup enine boyuna tartışarak seksen milyonu geçen toplumun demokrasiye yönelik sorunlarının çözümü için bir demokratik uzlaşmada buluşup bunu ilkesel olarak ortaya koymadıkça kim neyi iddia ederse etsin o toplumu tatmin edecek bir demokrasi paketi hazırlanıp ortaya koyamaz. Buna rağmen ister başbakan, ister başka bir yetkili bir demokrasi paketinden bahsediyorsa eğer o deve kuşu gibi bir şeydir. Hiç bir tanıma uymaz, hiç bir yere sığmaz.

0 1
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.