scorecardresearch.com

KYK Bursu İle Sigortalı Çalışmak

21.03.2013 17:07:05
A+ A-

 

Merhaba Nevzat Bey,
Ben lisans eğitimine devam eden bir üniversite öğrencisiyim.  Bir ay öncesine kadar sigortalı bir işe girdim. Fakat  Kyk dan aldığım öğrenim bursumun kesilmesi durumundan dolayı 4 gün çalışarak ayrıldım ve sigortam 4 günlük bir süreç için yattı. Bir aylık tam olmadı. O süreçten sonra burs aldım. Şimdiyse  part time bir işe girdim. Ayda toplam olarak 8 gün işe gidiyorum ve sigortam da çalıştığım süreçlerde yatıyor. Ayda 8 gün gibi sadece. Aldığım ücrette asgari ücret düzeyinde değil. 200 TL lik bir miktar sadece. İşten ayrılmalı mıyım ? KYK bursum kesilir mi?

Size  çok teşekkür ederim her seferinde hassaslıkla cevap verdiğiniz için.

Teşekkürler.

Esma…

Siz Sordunuz Nevzat Erdağ Yanıtladı :

Esma Hanım Merhaba,

KYK (Kredi Yurtlar Kurumu) Mevzuatı çok bilgili olduğum bir konu değil. Fakat sizin sorunuz üzerine mevzuatın kanun ve yönetmeliklerini burs ve krediler açısından tamamını okudum.

Görmüş olduğum mevzuatta sorunuzun karşılığı çok açık ve net değil. Şöyle ki;

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu burs - kredi yönetmeliğinin burs verilmeyecek öğrenciler bölümündeki 9. maddede

c) Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında, asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrencilere, burs verilmez demektedir.

Bu maddeden anlaşılana bakacak olursak bursun kesilmesinin şartları:

1-Asgari ücretle çalışacaksınız.

2-Sürekli bir işte çalışacaksınız.

Bu veriye göre sizin durumunuza bakacak olursak:

Alınan Maaş: 200 / 8 = 25 x 30 = 750 aylık ücret

Asgari ücret: 978,60 TL Brüt  773,01 Net Ücret

Bu durumda 1. maddedeki asgari ücretle çalışma şartı gerçekleşmemiştir.

2. maddedeki sürekli çalışacak ibaresinden ben hizmet akdi ile 30 gün çalışılacağını anlıyorum. Fakat bu bölüm net değil kurum kısmi süreli çalışmayı da sürekli çalışma kabul eder ise  bu madde sizin için sorun olabilir.

İş kanunumuz ve ilgili yönetmeliklerde kısmi çalışmaya bakacak olursak 4857 sayılı İş Yasasının 13 üncü maddesinde kısmi çalışmanın tarifi yapılmıştır. Bu yasaya göre, "işçinin normal çalışma süresinin, tam süreli iş sözleşmesiyle çalışan emsal işçiye göre önemli ölçüde daha az belirlenmesi durumunda" sözleşme kısmi süreli iş sözleşmesidir.

İş Kanununa ilişkin çalışma süreleri yönetmeliğinin 6. maddesinde “İş yerinde tam süreli iş sözleşmesi ile yapılan emsal çalışmanın üçte ikisi oranına kadar yapılan çalışma” olarak tarif edilmiştir. Dolayısıyla kısmi süreli çalışmada, haftalık toplam çalışma süresi tam süreli çalışmanın üçte ikisinden daha az olmalı diyor.

Sizin durumunuzda:

7,5 x 30 = 225 saat sürekli çalışmadır.

225 / 3 = 75 x 2 = 150 saati geçmeyen çalışma kısmi süreli çalışmadır.

Siz 8 x 7,5 = 60 saat çalışıyorsunuz. Bu açıdan bakınca sürekli çalışma değil kısmi süreli çalışma yapıyorsunuz. Bu durumda da 2. maddeye de girmiyorsunuz.

Bu konudaki genel uygulama ise KYK  kısmi süreli çalışmayı şu ana kadar sürekli çalışma kabul etmedi. Fakat yukarıda da belirttiğim gibi KYK Mevzuatı bu konuda yoruma açık.

Bu konuda benim kişisel düşüncem ise; kısmi süreli çalışmanın bursunuza sorun yaratmayacağını yönündedir.

Başka sorunuz varsa cevaplamaya çalışalım.

 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.