Abe Kaynana!

09.10.2015 10:59:00
A+ A-

Hah işte geldi. Aylardır şu anın gelmesini bekliyorum. İşte bu yazma anının. Ablayı istesinler, nişanı organize et, düğün organizasyonuna yardım et, evi yerleştirmeye yardım et, Duru' nun peşinden koştur, bir yandan kendi işlerin devam etsin. Eh haliyle yazmaya takat kalmıyor.

Neyse ki o an geldi. Yaşasın!

Herhangi bir ülkeyi yazasım yok bugün. Bugün şu güzel ülkedeki gelin ? kaynana ilişkilerini yazasım var. Her nedense belki de yüzyıllardır süregele,n gelinlerin kaynanaları ile kaynanaların da gelinleri ile anlaşamamalarını düşünesim var.

Acaba neden bu kadar derin bir boşluk var arada? Bu her gelin kaynana çifti için aynı mıdır? Temelinde ne var bu ilişki yetmezliğinin?

Bir kere şuradan başlayalım, şu kaba KAYNANA kelimesi yerine en azından biraz daha kibar olalım ve kayınvalide diyelim. Ve ikisinin açısından da değerlendirelim.

Kayınvalideler.

aslan_gibi">Aslan gibi oğlan doğur, okut, büyüt, saçını süpürge et sonra kızın bir tanesi gelsin hop alsın oğlunu elinden. Ne kadar acı dimi?

Maalesef günümüzdeki kayınvalidelerin %90'ı bu düşüncede. Ne yazık!

Bir kere senin oğlun eşya mı? Kim, kimin elinden neyi alıyor? Oğlunun da mutlu olmaya, huzurlu bir yuva kurmaya hakkı yok mu?  Lafa gelince var tabi. Ama icraat?

Sen gelinini dışarıdan gelen ve hiçbir zaman ailene adapte olamayacak olan birisi gibi görürsen, bir kere yavrum, evladım demezsen, onun da bir hayatı olduğuna, oğlunla beraber senden bağımsız bir yuvası olduğuna inanarak buna saygı göstermezsen ne olur? Bilmem cevabı sen ver

Sen büyüklüğünü bilsen de oğlunla beraber gelinini de kucaklasan, onu ailenin devamı hatta omurgası olarak görsen, fikirlerine saygı göstersen, günlerde orada burada "ah benim gelin şöyle kötü, böyle kötü, oğlumu da parmağında çeviriyor yahu" gibi cümleler kurmasan ne olur yani? Bunun da cevabını sen ver.

Gelinler.

Bir adamla evlendi diye adamı avucunun içine aldığını zanneden zavallı gelinler. Ya arkadaşım bir silkin kendine gel yahu. Mantardan bitmedi ya bu oğlan. Sen kimsin de evlenince senden başka kimsenin hayatında olmasını istemiyorsun? Bre şuursuz hangi evlat annesini yok sayar?

Adamı beğenmişsin, iyi de anlaşıyorsun oh ne güzel.. Kim yetiştirdi bu çocuğu? Bu karakterinin oluşması için kim çabaladı? Niye senin için yok saysın annesini?

"Aaay annesi gelmesin yaaa her şeyimize karışıyor gıcık oluyorum." Biraz mantıklı ol! Senin anan da gelmesin o zaman evinize. Belki o da her şeye karışıyordur!

Mesela kayınvalidene kocanı yetiştirdiği için, senin sevebileceğin gibi bir adam olmasını sağladığı için birazcık minnet etsen, eşinin doğum gününde annesine de bir tane çiçek göndersen ne olur? Ölür müsün? Ben söyleyeyim ölmezsin! Hatta baş tacı olursun. Sonra gittiğin evi sahiplensen, soyadını aldığın adamın ailesinin devamı olduğunu düşünerek buna göre davransan ölür müsün? Yoo yine ölmez yine baş tacı olursun.

Şimdi gelinlerin içinden neler geçiyor tahmin ediyorum ben. Diyorsunuz ki; "şu yukarıda anlattığın kayınvalide var ya heh işte benimkisi ondan, buna rağmen nasıl senin bu söylediklerini yapayım ben?"

Ya da kayınvalideler şöyle diyor dimi; "Benim gelinim sadece oğlumu istiyor beni istemiyor ki"

Kayınpederimin çok güzel bir sözü var; Gelinin geldiği yer gelin olmazsa o ilişki yürümezmiş!

Yani tercüme edeyim! Ey büyük insan - ki bu kayınvalide oluyor - !

Her şeyden önce oğlunu sev, onu çok sev! Onu çok seversen ve bencil olmazsan çocuğunun mutluluğundan mutlu olursun. Evliliğinde gördüğün herhangi bir huzursuzlukta da çok üzülürsün. İşte bu yüzden sen her şeyden önce kendini değil oğlunu sev teyzeciğim.

Sonra gelininin de bir ana babanın kuzusu olduğunu, sen doğurmamış olsan bile senin ailene eklenen yeni bir çocuk olduğunu düşün ve onu sahiplen. Ona çocuğuna kızdığın gibi kızabilirsin, geliştirmesi gereken yönler olduğunu düşünebilirsin. Bunu sinsi sinsi oğluna anlatmak yerine al karşına direkt yüzüne söyle! Laf sokma, sağ kulağını sol kolunla tutmaya çalışma çünkü bu bir iyi niyet göstergesi değil.

Başkalarının yanında asla gelinini yerme, kızsan da, sinirlensen de o senin de evladın bunu hiç unutma! Sen bir adım at, o on adım gelsin. Gelmezse sen birkaç adım daha at, büyüksün, tecrübelisin ve bunu yapabilirsin. Soğuk ve zoraki olma lütfen!

Sevgili Gelin,

Sen de her şeyden önce kocanı sev hem de çok sev. Kocanı uğruna her şeye katlanacak kadar seviyorsan işte o zaman çözülecek olay. Her şeye katlanmak dediysem içine şiddet ve aldatılma gibi olguları katma rica ederim.

Senden istenilen bir tatlı dil bir de güler yüz!

Televizyonda gördüğün dizilerin ya da saçma sapan kayınvalide ? gelin yarışmalarının haysiyetsiz enerjisine kapılma.  

Her şey karşılıklı belki bu hayatta ama sevgi her şeyi çözer!

Görümce olayına henüz girmedim, ona da müsait bir zamanda inşallah J

Not: Kayınvalide ve gelinlerin çok abartılı olanlarını baz almıyorum. Yoksa ne psikopatlar var biliyorum merak etmeyin. Genel bir görüş paylaşımı sadece.

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.