Ah şu eşlerin beklentileri

29.12.2014 17:08:43
A+ A-

Eşler bazen kendi görevini yerine getirmeyerek fedakârlığı sadece karşıdan bekliyor. Hem erkek hem de kadının birbirinden beklentisi farklıymış gibi algılansa da aslında ortalama istekleri alt alta sıralandığında aynı şeylerden bahsettikleri ortaya çıkıyor.

İyi günde, kötü günde" beraberlik düsturu ile kurulmuş bir yuvanın aynı sağlamlıkla yola devam etmesi için eşlerin karşılıklı anlayışla yerine getirmesi ya da fedakârlık etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlara genelde karşı çıkılmaz, ancak eşler bazen kendi görevini yerine getirmeyerek fedakârlığı sadece karşıdan bekleyebiliyor.

Hem erkek hem de kadının birbirlerinden beklentisi farklı şekillerde dile getirilse de aslında ortalama beklentiler alt alta sıralandığında genelde benzer ihtiyaçlara hitap ettiği görülüyor. Kadınlar; eşlerinin kıskanç olmamasını, eve getirmemesini, alınan kararlarda kendilerine danışılmasını, kendilerine vakit ayrılmasını istiyor. Erkekler; eşlerinin olur olmaz her şeyi büyütmemesini, az konuşmasını, hayalci davranmamasını ve sabırlı olmasını bekliyor.

Evliliğin devamlılığını sağlayan anlayış, hoşgörü, saygı ve sabır eşlerin ortak beklentisidir. Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Psikolog Yıldız Şentürk, çiftler arasında rastlanan sorunlarda öncelikle duyguları anlatamamanın ilk sırada geldiğini ve bunun sonucunda olayın kırıcı bir tartışma boyutuna tırmandığını belirtiyor.

Psikolog Şentürk'e göre, eşler arasındaki uyuşmazlığın sebepleri sadece karakter farklılığından kaynaklanmıyor. Anlaşmazlıkların temelinde, eşlerin isteklerini birbirlerine tam olarak iletemeyerek birbirlerinin asıl kastettiği şeyi yanlış anlamaları yer alıyor. Tartışmaya sebebiyet veren konu her ne olursa olsun asıl sorun, eşin kendini ifade edemeyişinden kaynaklanıyor.

Birbirinizin olumlu yönlerini ön plana çıkarın!

Her şeye rağmen anlaşmazlıkların üstesinden gelinmesinin zor olmadığını belirten Şentürk, birkaç noktaya dikkat edilmesiyle anlaşmazlıkların ortadan kaldırılabileceğini söylüyor.

"Öncelikli olarak, eşler anlaşmazlık durumlarındaki hislerini birbirleriyle paylaşmalı. Beklentilerini karşı tarafa en uygun şekilde ve uzlaşmacı bir dille anlatmalı. Kadın eşine, 'Beni kıskanman sevgini gösterir; fakat fazlası mutluluğumuza mani olur' dediğinde sorun büyümeden aşılabilir. Sıkıntılar, biriktirilmeden konuşulup halledilmeli. Konuşulurken çözümlemeyi amaçlayıcı bir şekilde olaya yaklaşılmalı.

Eşler arasındaki tartışmada herkes 'benim dediğim olsun' mantığı ile hareket ederse sonuca asla ulaşılamaz! Eşler birbirlerinin değişik kişilik özellikleri olduğunu göz önünde bulundurarak zevk ve ilgilerinin farklı olabileceğini kabullenmeli. Bahsettiğimiz konularda birbirlerine anlayış gösterip belli ölçüler doğrultusunda hareket ederek sağlıklı bir beraberliğe sahip olabilirler. Pek çok ortak noktayı paylaşırken, ayrı karakterlere sahip olduklarını bilerek karşı tarafın kişilik hakkına saygı duymalı, kişiliklerinin olumsuz yanlarını değil, olumlu yanlarını ön plana çıkarmaya özen göstermeliler."

Birbirlerine karşı tutumlarında "kul hakkına riayet ederek sorunlara sağduyulu yaklaşan eşler evliliklerinde anlaşmazlıkları asgari düzeye indirebiliyor.

 YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.