Aile ve evlilik sorunları

05.01.2015 15:24:08
A+ A-

Mutlu Evlilikler İçin Aile Terapisi

 

Günümüzün en popüler kavramlarından biri aile terapisi - evlilik danışmanlığı kavramıdır. Ülkemizde ve dünyada özellikle son yıllarda boşanmaların  artması, aileiçi problemler ve şiddetin fazlalaşmasıyla aile terapistlerine düşen sorumluluklar da artmıştır. Mutlu ve sağlıklı evlilikler, mutlu - sağlıklı ve huzurlu çocuklar anlayışıyla yola çıkılan aile terapisinde bu süreç her zaman karı - koca olarak eşleri  kapsamaz, çift, çocuklar, bazen geniş ailenin de katılımı gerekebilir. Psikoloji alanında ilerlemelere yeni başlamış olan aile terapisinde ilk büyük adım Gregory Bateson tarafından atılmıştır.

Çift terapisinde ilk dönemlerde belirli birkaç yöntem kullanılabilirken günümüzde kullanılan çok geniş yöntemler ve teorik yapılar mevcuttur. Ekollere göre ve terapistin çalışma alanına göre şema terapisi, sistem odaklı aile terapisi, duygu odaklı aile terapisi gibi çeşitli metotlar bulunmaktadır.

Psikolog veya psikiyatrların mezuniyet sonrası aldıkları eğitim veya yüksek lisans programları ile aile ve evlilik terapisti olduğu bilinmektedir. Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde bu alandaki uzmanlar ve bu uzmanları yetiştiren merkezler bulunmaktadır. İstanbul gibi büyük şehirlerde, şehir hayatı, çalışma hayatı, kadınların günlük yaşamda aktif olarak rol almaları, farklılaşan beklentiler ve günlük hayatın zorlukları yüzünden birbirlerine yeterli zamanı ayıramamaları evliliklerde sorunlar yaratmakta ve çoğu zaman evliliklerin bitmesine neden olmaktadır. Zor kurulan bir yuvanın dağılmaması, dünyaya gelen çocuğun çözülebilecek nedenler yüzünden anne-babadan ayrı büyümemesi için aile ve evlilik terapisinin önemi büyüktür.

 

Kaynak: http://www.aileterapisi.us

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.