Ailede kavgayı red etmek aileyi red etmektir savım

02.06.2015 12:07:17
A+ A-

Kavgayı geçimsizliği hukukun boşanma nedeni sayması bence çok yanlış ve hem evlenenlerin, eşlerin hem de hukukun aileyi bilmemesinin bir kanıtı ve göstergesi.
 
Eşler birbirlerini yalnızca eş olarak değil bir aile ve bir ailenin bireyileri(bireyleri) olarak da düşünmek zorundadır. Çocuklar annesileriyle(anneleriyle), babasılarıyla(babalarıyla) kavga edebilirler, tartışabilirler öyle ki birbirlerine bile girişebilirler ya da tersi olabilir ancak ailelikleri sürer, barışırlar, özürleşirler, anlaşırlar, iş biter ve aile devam eder.
 
İşyerinde arkadaşlarıyla ya da patronuyla tartışanlar işlerini bırakıp gidiyorlar mı? 
 
Yani arkadaşlıkta(arkadaşlıkta) bile, dostlukta(dostlukta) bile bazan arkadaşın, dostun en ağır hakaretilerine(hakaretlerine) bile katlanılır öyle ki tokatına, yumruğuna, dayağına bile katlanılır.
 
Peki neden eşler arasındaki tartışmalar, kavgalar, geçimsizlikler, şiddet boşanma neden oluyor? Olması aileyi, evliliği hiçe saymaktır, küçümsemektir, değersiz saymaktır, önemsiz saymaktır. Yani eşler birbirlerini bir an için bir ailenin çocukları olarak düşünsünler; aralarında kavga, döğüş ettiklerinde evi, aileyi bırakıp gidiyolar mı, birbirlerine hep düşman mı kalıyorlar?
 
Bence hem kişilerin hem hukukların evliliği ve aileyi biraz daha ciddiye almasıları(almaları), biraz daha bilimsel temellere oturmasıları(oturtmaları) gerekiyor. Eşler arasında kavga döğüş, geçimsizlik varsa bunu nedenileri(nedenleri) araştırılmalı ve sorunlar çözümlenmelidir ve hemen 'Tak sepeti koluna herkes yoluna' yapılmamalıdır. Bence eşler arasındaki kavgalar, tartışmalar, döğüşler, şiddet gerçekte evliliği aile temeline, aile felsefesine oturtmanın bilinçsiz eylemleri de olabilirler yani kavga, döğüş, şiddet, geçimsizlik var diye boşanmaya koşanlar ve onları hemen boşayanlar gerçekte ya da bence aile kurumunu, aile kavramını ya hiç ya iyi anlayamamış olanlardır ya da aile kurumuna gerekli ekonomisel, kültürel, eğitimsel desteği fazla masraflı bulup, gereksiz bulup vermeyenlerdir yani devlet, hükümet, düzendir yani 'beni masrafa sokmayın, boşanın gitsin' demektir. Yani devletler, hükümetler insanılarına(insanlarına) sahip çıkmazlarsa insanlar da birbirlerine sahip çıkmazlar. Bence boşanma hakkı en aza indirilmeli ve en zora çıkarılmalıdır. Yani evlenmek, eşi tavlamak için kırktakla(kırk takla) atarken iyi de evlendikten sonra mı kötü? Kırktaklaya(Kırk taklaya) katlanıyorsun da bir tokata mı, bir hakarete mi, bir geçimsizliğe mi katlanamıyorsun? Peki çocuk ya da genç olsa ve ailenle geçinemiyor olsan evi terk edip gidecek misin? Arkadaşının yumruğuna ses çıkarmıyorsun da eşinin tokatına mı, hakaretine mi katlanamıyorsun?
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternette yayınlandığı zaman: 2.6.15/12.02