Alkol ve Depresyon

17.02.2015 15:09:01
A+ A-

Alkolü yoğunlaştıran birçok sebep vardır ama bunlardan en önemlisi depresyondur.

Depresyona giren bir insan eğer etrafında aile ilişkisi zayıfsa, ailesi ile iyi anlaşamıyorsa ve arkadaşları az ise alkol ile daha çok arkadaş olur. Çünkü alkolün onu rahatlattığını ve alkolün tüm güzelliklerin anası olduğunu zanneder. Aslında bu yalandır ve yalan olmakla beraber tamamen kandırıcıdır. Tıpkı madde bağımlıları gibi eğer yanınızda size gerçekten değer veren biri yoksa ve çevreniz zayıf ise ve hafif asosyal bir insansanız depresif bir insansanız alkole olan bağlılığınız artar.

Tabi bunun tam tersi durumlar da vardır. Ailesi iyi ama çevresi kötü, kötü bir kesimle hergün işte ve dışarıda muhatap olup, içine her şeyi atıp depresyona girip alkole başlayanlarımız da var tabi ki

ve en üst seviye yani zenginlerin arasında da oldukça bu şekilde insan tanıdım. Hem depresyonda olup, anti deprasanlar kullanıp hem uyuşturucu hem de alkol kullanan nişantaşı / cihangir'den bahsediyorum hem de Eyüp'te muhafazakâr şekilde yaşayanları da vardır.

Antalya, İzmir, İstanbul, Adana, Ankara bu konuda en fazla depresyonda olan ve alkolle en fazla boğuşan insanların olduğu yerdir.

Depresyon ilaçları kullanıp aynı anda alkol almak çok sakıncalıdır ölüme kadar sürükler ve daha ağır yaralar açabilir. Daha çok blackout yani karartma yaşabilir, kilo alabilir ve uyku düzeninizi bozup insanlara karşı daha gergin, agresif ve yalancı olursunuz.

Depresyondaysanız alkol bahanesine sığınmayın, bir alkol bağımlısı depresyondayım derse bu çok doğru değildir. Bu bahanedir. Depresif bir insan zaten alkolik olur zamanla, 1,2, 3 demeden devam eder içmeye.

Ondan etrafınızda bu tür insanlar var ise lütfen onları ilaç içip alkol içmemelerini önerin. Yapabileceğiniz en iyi iyilik budur.

Alkol içip içip, ondan sonra depresyon ilaçları alıp intihara kalkışan ve yalnızlaşıp tek başına hayat süren çok insan vardır. Bakın etrafınıza beni anlayacaksınız.

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.