Almanya'da engelli aileler

01.02.2016 17:13:06
A+ A-

Alman devleti, bedensel, zihinsel ya da ruhsal engelli insanların toplumsal hayata eşit haklarla katılımını teşvik eder.

Almanya'da engelli olarak doğan bir bebek o andan itibaren gözetim altındadır.

Burada doğan çocuklar bir bakımdan çok şanslıdır. Çünkü her imkanı sağlayan ve sürekli durumunu takip eden kurum ve kuruluşlar vardır. Bunlar engelli doğan bir çocuk için en önemli faktörlerdir.

Engelli çocuk daha sonra özel engelli okuluna giderek eğitimini alır. Öğrenciler meslek dalında branşlarına yeteneklerine göre ayrılarak yetiştirilir ve bir meslek sahibi olması sağlanır. Engelli öğrencinin kendi ayakları üzerinde durması öğretilmiş, hayata nasıl ayak uydurması öğretilmekte, engelli çocuk artık normal vatandaş gibi hayatını kazanmaktadır. Engelli çocuklar genelde  toplumun her alanında söz sahibidir ve kendine öz güvenini kazanmışlardır. Halk arasında engelliler için daima bir öncelik vardır ve memnuniyetle yapılır. Çünkü halk eğitimini almış, eğitimle bilgilenmiştir.

Türkiye'de olması gereken engelli ailelere aile danışmanlığı Almanya'da mevcut. Genç engelli ailelere özel danışmanlık birimleri mevcut durumda. Almanya devleti ve sivil toplum kuruluşları engelli çocuklu aileleri kendi kaderlerine teslim etmeyip engelli çocuğun sıkıntılarını birlikte çekmekte. Bu da ailelere yük olmamakta ve engelli çocuğun topluma kazandırılması hobi,zevk durumu alıyor anne, babalar için. Neticede Türkiye Almanya'nın engelli ailelere vermiş olduğu desteklerde 10 yıl gerisinde diyebiliriz.

Almanya'da engelli çocuklar için yatılı bakıcı uygulaması mevcut. Anne babalar engelli çocuğuna miras bırakmak istiyorlarsa engelli çocuk mirasnamesi doldurularak çocuğa miras kalabiliyor.

Yani sözün kısası; Almanya'da engellilik sorun değil. Sıradanlaşmışlık söz konusu.

Bu yazımızı hazırlamada bizlere destek veren ve Almanya ile ilgili gözlemlerini bizimle paylaşan Türkiye Beyazay Derneği Almanya şube başkanı Vedat Özçelik beyefendiye canı gönülden teşekkür ediyoruz. Almanya'da Türk vatandaşlarımıza Sivil toplum Kuruluşu desteklerinden dolayı başarılarının ve hizmetlerinin devamını diliyoruz.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.