Anne sütümü arttırabilir miyim?

05.06.2014 11:36:13
A+ A-

Evet, arttırabilirsiniz... Yeni annelerin en büyük sıkıntısı "Sütüm yetiyor mu? Sütümü nasıl arttırmalıyım?"

 
Bunun matematiksel bir hesabı yok esasında. Emzireceğine, sütünün artacağına inanmak en önemlisi.
Her anne kaç tane bebeği varsa onlara yetecek kadar vücudu süt üretebilir. Bunu bilen ve inanan annelerin gerçekten sütü yetiyor.

Peki, sütü arttırmak için ne yapmak gerek?

Sütünüzü arttırmak için en başta bebeğinizi saatte bakmaksızın olabildiğince çok emzirmek çok çok önemli. Özellikle bebeğinizi kucağınıza aldığınız ilk 10 gün sütünüzün olgunlaşma sürecinde bol bol emzirmek, bebeğinizin rehberliğinde bunu yapmak sütünüzün olgunlaşıp, belli bir forma girmesini sağlayacaktır. Sonrasındaki 3 hafta içinde de annenin vücudu bebeğin ihtiyacını belirlemiş ve düzene göre süt üretmeye başlamış olacaktır. Bu zamanlar çok önenli. Bebekle birlikte hareket ederse anne o zamana işi çok rahat olacaktır. Bebeği ile birlikte uyuyup, birlikte kalkmak ve beslenmek anneye çok iyi gelecektir. Onun için bu sürecin başlarında büyüklerden gelecek yardımları sıraya koymak çok önemli. 2 hafta sonra tek başınıza kalmayın.

Doğuma kadar bebeğimizi anne sütüyle besleyeceğimize inanmamız, ilk günlerde emzirme konusunda sıkıştığınızla kimle konuşacağınızı bulmak, kullanacağınız pompaya karara vermek, çocuk doktorunuza karar vermek işinizi kolaylaştıracaktır.

Bol bol emzirmenin yanı sıra bazen 4-5.günden sonra annenin sütü bebeğin ihtiyacından fazla olacağı için sağılıp, göğüsün rahatılması ve sütün gemesinin sağlanması gerekecektir. Ben tüm eğitimlerimde anne ve baba adaylarına mutlaka doğum öncesinde bir pompa belirlemelerini tavsiye ediyorum. Çünkü sadece emzirseniz de bazen çok fazla süt olduğunda ya da az sütü arttırmak için sağmak çok etkili bir yöntem, bol bol su içmek

Evet, su da sütünüzün artmasına büyük katkı sağlayacaktır. Özellikle yaz döneminde buna çok dikkat etmekte fayda var. Benim deneyimim şöyleydi, yazın tatilde içtiğim su miktarında azalma olduğunda sütüm hemen etkileniyordu. O nedenle özellikle yaz döneminde içtiğiniz su miktarını biraz arttırmaya çalışın.
Bunların yanında yediğiniz içtiğiniz herşeye çok dikkat edin. Özellikle protein ağırlıklı beslenmek sütünüzü çok olumlu etkileyecektir. Beslenmenizi 3 ana, 3 ara öğün şeklinde planlayın. Akşam öğününde hayvansal proteine ağırlık verin. Ara öğünlerinizide ise badem, ceviz gibi kuruyemişler ve yanında bir bardak ayran tavsiye ederim.

Uyku da sütü çok etkileyen bir unsur. O nedenle özellikle bebeğinizle birlikte öğlen 1 saat kadar uyuyabilirseniz sütünüz olumlu etkilenecektir.

Ve bence en önemlisi, stresten uzak durmak. Eğer sütüm yetmiyor, ev dağınık, bebeğim uyumuyor gibi pek çok nedenle kendinizi çok üzüyorsanız sütünüz gerçekten etkilenir. Onun için mutlaka kendinize yarım saat bile olsa vakit ayırmaya çalışın. Etrafınızdan ve eşinizden destek isteyin. Siz beslediyseniz eşiniz gazını çıkarsın. Böyle böyle minik yardımlar bile sizi rahatlatacaktır. İlk günler birazcık karışsa da inanın 1-2 hafta için de herşey rutine girecek ve rahatlayacaksınız. Stresiniz de azalacak.

Bebeğiniz dünyaya ilk geldiğinde havanın ısısı, kokusu, sesi herşeyi bildiğinden farklı. Tek bildiği, kokusunu tanıdığı, sesini bildiği annesi. Dünyaya alışması sizin bebeğinize alışmanız için gereken süre ilk 40 günlük süreç. Bu sürede herşey yoluna girecek, ama siz lütfen hiçbir şey için acele etmeyin. Özellikle ilk 2-3 hafta bebeğiniz her istediğinde bir göğsünüzdeki süt bitene kadar istediği aralıklarla emzirin.

Bol bol emzirin, bol bol su içip, bebeğinizle birlikte uyuyun bebeğinizle birlikte uyanın. Bir bakacaksınız ki herşey yoluna girmiş.

Bunların yanında buradan size bir de minik duyurum olacak. 21 Haziran'da İstanbul'da Emzirme Toplantısı yapacağım. Ücretsiz bir toplantı olacak. Annelerle dertleşip konuşacağız. Siz de ilgilenirseniz ertugrul.esra@gmail.com adresine e-mail atabilir, toplantımıza Benimgibi.com okuyucusu olarak katılabilirsiniz
 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.