Baba olunca anlarsın derlerdi, neler anladım neler ...?

07.06.2014 09:08:16
A+ A-

Bugünkü  konumuz herzamankinden :)
Benim yazdıklarıma kişisel gelişim diyemeyiz, gün içinde oturup düşünülecek birşeylerde değil belki ama buna bize emanet edilenin yanında doğru bir şekilde olma çabası diyebiliriz. Egomuzdan uzak, kibirimizden uzak ve çok çalışarak örnek olabilme, öğrenme ve öğretebilme olarakta nitelendirebiliriz. Yani ne demek isterseniz işte :) Kimisi napıyorsun kafayımı yedin! Hepimiz böyle yetiştik, neyi değiştireceksin diyor! Kimisi bu yaptıkların senin doğruların bakalım onlarınki ile uyuşacak mı diyor? Kimisi takdir ediyor, kimisi gıcık oluyor ve kimisi de helal olsun bir dava güdüyorlar ama işleri çok zor diyor!
Hiçkimse için ne derlerse desinler demiyorum, çünkü daha çok düşünmemi sağlıyorlar, bu sebeple herkese çok teşekkür ediyorum. Ama ben yaptıklarımla değişimi anında canlı olarak yaşadığım için çizgimide bozmuyorum..
 
Bir kısa örnek verdikten sonra asıl konuyu aşağıda anlatacağım.
 
Evvelsi gün bizim bakkala girdik, 'çok şükür bizim orada hala bakkal var' :) Bakkaldaki bayan Çakıl'a merhaba dedi. Çakıl pas vermedi! Bayan birkez daha merhaba dedi ve ama sen konuşuyorsun ben biliyorum, hem annenle, hem babanla, duydum! Benimle de konuş hadi, ama bak kardeşin benimle konuşuyor, hem de beni çok sevdiğini söyledi, sana çikolata veririm -------------------zzzzzZzzzzzzzzz--------------------------- ilkkez karşılaştığımız için bayana cevap veremedik ama daha fazla bu yalancılığa, tehditle konuşturma çalışmasına, kardeşleri birbirine düşürme eğilimine, rüşvet karşılığı iş yaptırmaya ve düzenbazlığa bir dahakine çok sert dur diyeceğim. Şimdilik uzaklaşmayla yetindik.
İnsanoğlu yapmak istemiyorsa bunu yaptırmanın ahlaksız yolları daha bebecikken başlıyormuş, şahit olduk. Yahu doğruyu söyleyin, niye yalan söylüyorsunuz! Seninle konuşmuyorsa niye şahsına saldırı algılayıp farklı yollar deniyorsun, sana gelmiyorsa çocuk, niye mağduriyet yaşayıp beni sevmedi bak hühühhü diyorsun! Herkes birbirine koşulsuz sarılıyormu da bebeklerden bekliyorsun. Kendime ve herkese tavsiyem rahatsız olduğunuzda bunu dile getirin. Biz kimseyi kırmayalım diye evlatlarımızı bu tarz tutumlara maruz bırakmayacağız. Yok Ayşe teyze kırılır, yok Mehmet abiyi hergün görüyoruz ayıp olur, yok Fatma çok iyi biri, bırak desin. Üzgünüm ben konuşulan söz ve tavırların yanlışlığını görürsem kibarca yapmamaları gerektiğini söylüyorum/söyleyeceğim Gamzem de öyle. Net.
Her ne pahasına olursa olsun başta kendinizden olmak üzere, sonrada dışarıdaki yanlış insan, söylem ve tutumlarından evlatlarınızı koruyun. İsteyene ücretsiz detaylı anlatım yapabilirim. Hayrına...
 
Şimdi asıl konuya gelecek olursak, bana sordular, çocuklarınız büyüyünce ne olacak? Biraz düşündüm ve tabi ki ilk aklıma sistemin gereksinimleri geldi! Mühendis, mimar, avukat vb. Bunlar meslek tabi ki, fakat bir daha düşündüğümde asıl olan geldi aklıma, yani 'onlar nasıl mutlu olacaklarsa'!
Mutlu oldukları işi, müzik aletini, filmi, görüşü ve hayatı yaşamalılar dedim kendi kendime! Kontrolcülüğü bırakmalıydım statü kazanmaları önemli miydi?yoksa en önemlisi mutlu bir insan olmaları mıydı? Ayılmalıyım ve aydınlatmalıyım! Doğruluğu öğreteceksin tabii ki ama senden kaçmayacak evlat.
Doğruluk ve kurallar özgür ruha didakte edilerek uygulanamaz, 404 not found verir, sen örnek olmalısın. Karşılaştırma yapmamalısın, performanslarını ölçmemelisin, istediğine değil, toplumda saygın olmalarına değil, mutlu olduklarına, sevdiklerine yönlendiklerinde desteklemelisin. Doğruyu, yanlışı, okuyarak, araştırarak anlatmalı, uygulayarak örnek olmalısın. Ayrıca beyazda olsa asla yanında veya ona yalan söylememelisin.
Ben duygularımı samimi olarak paylaşmalıyım. Kızdıysam niye kızdığımı anlatmalı, kızgınlığımda haksızlığımı yakaladıysam onlardan özür dileyebilmeliyim. Yaptıkları yanlışlardan dolayı sırtımı dönmemeliyim.  Yanlış yaptıklarında, yaptıklarını yargılamadan isteklerini öğrenmeyi, onlarla iletişim kurmayı bilmeliyim. Bir ilişkinin temel taşları neyse onları sağlam tutmalıyım. Suçlama, aşağı görme ve karşılaştırmalarla eğitmemeliyim.  Kızlarıma arkadaş, ebevyn, dost, sevgili, öğretmen, örnek, muhalefet, müttefik ve benzeri ne varsa kararında dik durarak onların karşısında, tepesinde değil! Yanlarında, hizalarında olmalıyım.
 
Bana otorite nolcak diyenler var! Otorite doğuştan veriliyor merak etmeyelim! Sen gözü içine bakılan, anne babasın! Korkutarak kurduğumuz otorite bir işe yaramaz, yukarıdaki yaklaşımlarla yapalım bakalım otorite nasıl olur görelim!Ayrıca otorite kurma yaşı var! Bunu araştırmak lazım doğduğundan itibaren ego otoritesi kayış attırtabilir. Bağırmanın ne demek olduğunu bilmeyen varlığa bağırarak kurulan otorite baştan yıkılmıştır. Bu arada bunlar benim buluşlarım değil isviçreli bilim adamları da söylüyor :)
 
Bu anlatıklarıma özet, evlatlarıma mesai yapmalıyım. Holding patronlarına ve sisteme yaptığımız mesaiyi evlatlarımıza da yapmalıyız, hatta mümkünse sistemden kurtulup sadece kendimize ve evlatlarımıza mesai yapmalıyız.
 
Ve benim için en önemlisi ikisine de mesafem hertürlü konuda aynı olmalı. Yanlarında konuştuklarıma ve konuşulanlara dikkat etmeliyim. Biri yaramaz öbürü değil, hangisi daha cazgır, büyüğü küçüğünden önce yürüdü,küçüğü büyüğünden önce pırtladı gibi ...
 
Sonra da soracaklar ya, kızlarınız büyüyünce ne olacak?
 
Mutlu insan demeyi içime sindirmeliyim.
 
İyi haftalar ahali.
 
Buyanowski
 
Bu arada sıkılmadan buraya kadar geldiysen şu aşağıdaki linke bir bak derim...
 
Sevgiler
 
Çilem Ulun'a başlık için teşekkürler...
Teknoloji becerisini fazlasıyla büyüten günümüz ebeveynlerinin aksine Alan Eagle'a göre teknolojiyi kullanmayı öğrenmek, dişleri fırçalamayı öğrenmek kadar kolay. "Google'da ve diğer her yerde, teknolojiyi, zekası en düşük insanın bile rahatlıkla kullanabileceği kadar basit hale getiriyoruz. Çocuklarımız büyüdüğünde teknolojiyi kullanmayı becerememeleri gibi bir şey söz konusu bile olamaz" diye özetliyor anne babaların yere göğe koyamadıkları teknoloji becerisini Eagle.
 
 
 
Haydi Selametle...


YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.