Baba ve çocuk ilişkisi

01.04.2014 18:41:29
A+ A-

Çocuklarımız o kadar muhteşem varlıklar ki.

Birçok ihtiyaçları var tabii ki. Kimini biz aileler karşılıyor, kimini karşılayamıyoruz. Bu karşılanamayan ihtiyaçlarını da gidip dışarıda, kendi çevrelerindeki kişilerden karşılamaya çalışıyorlar. Yaşı kaç olursa olsun her çocuğun farklı ihtiyaçları oluyor ve hepsi bu ihtiyaçlarına kendi çocuk gözleri ile bakıyorlar. Unutmayın herkes dünyayı ve hayatı ancak kendi bakış açılarındaki gerçeklikler ile yaşarlar. Çocuklar da öyle. Onlar ile aynı bakış açısına yaklaşmaya çalışmaz isek, onlar da gidip kendileri gibi bakan kişileri veya kendilerine yardımcı olmaya çalışan kişileri bulmaya çalışırlar.

Anne ve baba arasındaki ilişki ve iletişim haliyle çok önemlidir. Çocuklar bu sayede beslenir ve öğrenirler. En azından öğrenme metodlarından birisi budur. Fazla eğitici konuşmak çocuğu sıkar, nasihat vermek fazla olunca sıkılırlar, kendilerine ilgi göstermez isek bozulurlar, onlara sinirlenip bağırıp çağırınca hemen kendilerini kapatırlar. Ama sonuçta tüm yaptıklarımızı beyinlerine kaydederler ve ileride de istemeden de olsa öyle davranırlar.

Bu yüzden birçok kişi yaşları ilerledikçe daha çok anne ve babalarına benzemeye başlarlar.

Çocukların en büyük ihtiyaçlarından birisi ve kendilerini sosyal olarak geliştirmelerini sağlayan önemli etkenlerden birisi "adam yerinde" konulmaktır. Kendilerinin ön yargısız dinlenmesi, cevapların kendilerine bir büyük kişi gibi verilmesi, sohbet edilmesidir. Eğer bunu onlar daha birkaç aylıkken yapmaya başlarsanız, büyümeye başladıklarından hareketlerinin zaten düzgün olduğunu göreceksiniz.

Ufak çocuklara, "agu, gugu, hoppidilak, voppidilak, toptop, bambam..." gibi komik anlamsız sizi daha gülünç duruma düşüren kelimeler kullanacağınıza, düzgün cümleler ve kelimeler ile iletişim kurun. Yüzünüzden gülümsemeyi eksik etmeyin. Onlar da hemen güleceklerdir. Komik olmaya çalışmaya gerek yok.

4 yaşından büyük çocuklara, eve geldiğinizden gününüzün nasıl geçtiğinden bahsedin. Onların günü sormak, okul nasıldı demek yerine önce siz anlatın. Zaten onlarda hemen anlatmaya başlayacaklarıdır. Çünkü burada siz onları sorgulamıyor, aksine sohbet ediyorsunuz ve onlarda size cevap vermiyor, günlerini sizinle paylaşıyor oluyorlar.

Gününüzü, sorunlarınızı onlara anlattığınızda yapacakları yorumlar sizi şaşırtabilir. O kadar değişik açıdan bakıyorlar ki, kesinlikle şaşıracaksınız.

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.