Babalar engelli çocuğu ile ilgili mi?

14.10.2015 02:28:47
A+ A-

Evet, baba olmak. Allah'ın lütfu.Anne ve engelli çocuk Allah'ın emanetleri.Büyük sorumluluk baba olmak. Dünyada ve ahirette büyük sorumluluğu ve vebali olan bir duygu. Engelli çocuk doğduktan sonra yaşanan hayal kırıklığı neticesinde bebeği büyütme zorluğu tamamıyla anneye kalıyor. Sonra ilgisiz baba görüntüsü ortaya çıkıyor. Diğer çocuklara nazaran daha bir başka zorluklarla büyütülen engelli çocuğu büyütmede ezilen engelli çocuklu anneler daha erken yaşlanıp daha erken yıpranıyorlar. Çünkü ilgisiz baba engelli çocuğu büyütmeden habersiz kendisine de ilgi alaka istemektedir. Bu tamamıyla iman zayıflığından kaynaklanan bir durumdur. Bu durumun tamamıyla Allah'ın takdiriyle oluştuğunun farkına varamayan baba ahirette bu ilgisizliğinin vebalini ödeyecektir. İlgili babalar da aksine dünyada ve ahirette mükâfatlarını alacaklardır. Esasında diğer çocuklara nazaran engelli çocuğun her türlü ilgi ve bakımının Allah katında büyük değeri vardır. Bunun farkına varabilen Bali gibi babalar çocuklarının mutlu olabilmeleri için her türlü sanatlarını sergileyebilmektedirler. Allah'ın izniyle baba destekli engelli çocuklu aileler daha hızlı bir şekilde çocuklarının hayata tutunabilmelerini sağlamaktadırlar. Engelli çocuğunu bırakmamış, ötekileştirmemiş, ilgilenmiş, eşinden boşanma gaddarlığı yapmamış olan ce canla başla eşine yardımcı olmuş babalara inşallah rabbimiz ahiretinde en güzel yerleri nasip eder. Âmin.

Aşağıda engelli çocuklarına canla başla bakan babaların duygu ve düşüncelerini anlatan sözcükleri alıntılayarak vereceğiz.

1-      Yozgat'ta doğuştan iki eli ve bir bacağı olmayan Muhammet Enes, neşesi ve azmi ile herkese örnek oluyor. Arkadaşlarıyla birlikte Oyun oynayan Muhammet Enes ise, "Takla atıyorum, oyun oynuyorum. En çok arka takla atmayı ve oyun oynamayı seviyorum" diye konuştu.
Baba İbrahim Sarı, Enes'in spor yapması için en uygun spor dalının jimnastik olduğunu öğrendiklerini belirterek, "Haftada iki gün, cumartesi-pazar günleri spor salonuna getiriyorum. Kilo alıyor, kilo almaması için de jimnastik yapıyor" ifadelerini kullandı.(Alıntı: http://www.milliyet.com.tr/engelli-minik-muhammet-enes-azmiyle-yozgat-yerelhaber-646339/)

2-      Günün görüntüsü Akatlar'dan!

Beşiktaş IF Türk Telekom karşılaşmasında görme engelli oğlunu maça getiren baba örnek davranışıyla görenleri duygulandırdı. .(Alıntı:http://www.yazbir.com/spor/gunun-goruntusu-akatlardan-h195158.html)

3-      Ludwig van Beethoven (16 Aralık 1770 - 26 Mart 1827), Alman klasik müzik bestecisi.Ludwig van Beethoven Bonn'da 8 oğlu olan, fakat bunların hepsinin de kendisi gibi engelli olduğu bir ailenin çocuğudur. İlk müzik öğretmeni babasıdır. Alkolik bir müzisyen olan babasının Beethoven'a piyano eğitiminde çok sert ve acımasız davrandığı bilinir. Mutsuz bir çocukluk geçiren Beethoven, küçük yaşlarda ailesinin geçimine katkıda bulunmak için kilisede piyano çalarak çalışmaya başlamıştır. .(Alıntı:https://tr.wikipedia.org/wiki/Ludwig_van_Beethoven)

4-      Ancak zihinsel engelli iki evladı için hayata yeniden tutunduğunu anlatan Volga, iki çocuğunun da yüzde 76 özürlü raporu bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''İlhami biraz saldırgan. Kaç defa evde yangın tehlikesi atlattık. Onlar mutlu olsun diye uğraşıyorum. Ben onlardan, onlar da benden ayrılamaz. Birbirimize çok bağlıyız. Oğullarım benim canım, ciğerim. Onların hem annesi hem babasıyım. Allah'ın emaneti olan çocuklarıma ölünceye kadar en iyi şekilde bakacağım. İki odalı evimizde çok sıkıldıkları için hemen hemen her gün onları ilçe merkezine gezdirmeye götürüyorum. Evde sürekli gözümün önünde tutuyorum. Çocuklarımın yemesinden, giyimine kadar her şeyiyle ilgileniyorum. Devlet gereken maddi desteği sağlıyor, belediyeden de yemeğimizi alıyoruz. Bu şekilde kimseye muhtaç olmadan yaşamımızı sürdürüyoruz. Ayaklarım hiç olmasa da sürünerek hareket eder, oğullarıma en iyi şekilde bakmak için çaba gösteririm.''

Kendisinin aynı zamanda kalp rahatsızlığı bulunduğunu aktaran Volga, çocukları için tek ayağıyla da olsa yere sağlam basmak zorunda olduğunu, haline her zaman şükretmesini bildiğini sözlerine ekledi.

(Alıntı: http://www.konhaber.com/yeni/haber-90458-YASAM-Engelleri-sevgiyle-asan-ornek-bir-baba.html)YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.