Bebekler için en değerli besin Anne Sütü

15.10.2014 10:17:05
A+ A-

Bebekler için en iyi ve doğal besin anne sütüdür. Doğumdan sonraki 6 ay süresince düzenli emzirilen bebeklerin başka hiçbir besin tüketmesine gerek yoktur, buna su da dahildir. İçerdiği bileşenler sebebi ile anne sütü bebeğinizin besin ihtiyacını karşılar. Bağışıklık sistemini güçlendiren tek gıda anne sütüdür.  Klostrum Sütü, doğumdan sonraki 72 saat içinde salgılanır. Klostrum sütünün içeriğinde  yüksek oranda protein bulunmaktadır. Aynı zamanda içeriğinde bağışıklık kazandıran immünoglobulin bulunmaktadır. Klostrum sütünü bebeğinizin ilk aşısı gibi düşünebilirsiniz. Bebeğinizin ihtiyacı olduğu diğer gıdaları alması şartı ile 2 yıl emzirebilirsiniz.

Anne Sütünün Yararları:

• Anne sütü, bebeklerde ideal büyüme ve gelişme sağlayacak yapıdadır; içeriğinde sindirime yardımcı aktif enzimler bulunur. Yine bağışıklık sistemini güçlendiren ve enfeksiyonu önleyen prebiyotikler içermektedir.

• En uygun sıcaklıkta ve hijyeniktir. Doğumdan sonraki 6 ay süresince düzenli emzirilen bebeklerin başka hiçbir besin tüketmesine gerek yoktur

• “oksitosin” hormonu anne vücudunda emzirirken salgılanır. Sütün rahat verilmesini sağlayan bu hormon, bebek ve anne arasında sağlam bir duygu bağı gelişmesini de sağlar. Bu duygu bağı çocukluk çağına dek devam ettiği gibi bebeğin duygusal ihtiyacını da karşılamaktadır.

• Hastalıklara karşı koruyucu olan tek gıda anne sütüdür. Alerjik reaksiyonlar,  ishal  ve solunum sistemi hastalıkları anne sütü alan bebeklerde çok daha az görülür.

• Bebekler için sindirilmesi en kolay gıda anne sütüdür ve her zaman hazırdır.

• Bazı kronik rahatsızlıkların oluşma riskini azaltan tek besin anne sütüdür. (Obezite, çölyak hastalığı, tip 1 diyabet, koroner kalp rahatsızlığı vb. ) Anne sütü ruhsal, bedensel ve zeka gelişimine yardımcı olurken dikkat azlığı sendromu riskini de azaltmaktadır.

Emzirmenin Faydaları:

Sayısız fayda sağlayan emzirme eylemi; annenin meme kanserine yakalanma riskini azaltır, kanamaların azalmasına, rahminin kolay toparlanmasına , hamilelikte alınan kilolarının daha kolay verilmesine yardımcı olur. Ayrıca göğüs kanseri, over (yumurtalık) kanseri, osteoporozis (kemik erimesi) ve anemi risklerini azaltır. Bebek ile anne arasındaki duygusal bağı güçlendirmektedir. Anne ve bebek arasında sevgi dolu ilişki oluşmaktadır.

daha fazlası bilgi için ziyaret ediniz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI