Bebeklerde ek gıdaya geçiş

10.02.2015 09:27:37
A+ A-

Bebeklerde ek gıdaya geçiş dönemi dikkatli olunması gereken bir zaman dilimidir. Bu süreçte yapacağınız eksik veya hatalı uygulamalar bebeğinizin bazı sağlık problemleri yaşamasına ve sağlıksız bir beslenme alışkanlığı edinmesine neden olabilir.

Bebeklerde Ek Gıdaya Ne Zaman Geçilir?

Bebekler ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmelidir. 4. aydan itibaren bebeğin büyümesine ve kilo alımına bağlı olarak annenin sütü yeterli gelmeyebilir. Bu tür durumlarda bebek ek gıdaya alıştırılmaya başlayabilir. 4. aydan önce bebeğe herhangi bir ek gıda verilmemelidir çünkü bebeğin yutma ve çiğneme refleksleri henüz gelişmediği için gıdaları yiyemez, sindirim sistemi ve bağırsakları da henüz yeterince gelişmemiş olduğundan bu yeni tanıştığı gıdalar ishal, kabızlık ve mide bulantısı gibi sorunlara yol açabilir. Erken dönemde ek gıdalar verilmesi bebeğin anne sütünden soğumasına ve bu da annenin sütünün kesilmesine neden olabilir. Herhangi bir sebepten dolayı bebek anne sütüyle beslenmiyorsa bile 4 aylık süre beklenmelidir. Annesini emmeyen bebekler ek gıdaya geçerken daha fazla zorlanmaktadır. Bebekler için ek gıdaya geçiş zamanı en erken 4. ay, en geç olarak da 6. aydır. 

 Bebeklerde ek gıdaya  geçiş zamanı kadar bu dönemde dikkat edilmesi gerekenler de önemlidir. Bebeklerin sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmesi bakımından son derece önemlidir. Unutmayın bebeğinizin bu dönemde edineceği yemek yeme alışkanlığı ileride onun daha sağlıklı bir yaşam sürebilmesi açısından son derece önemlidir.

Yazının orjinali ve Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler için buradan sitemizi ziyaret edebilirsiniz.YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.