Bermuda üçgeni; çocuklarla tatlı, iyi niyetler ve gerçekler

26.03.2014 09:31:11
A+ A-

İlk oğlumuz dünyaya geldiğinde niyetlerimiz çok iyiydi. Şekerli, tatlı ve çikolatalı olan her şey olabildiğince geç hayatına sokacaktık. Tüm bu güzel planlarımızda sabotaja uğrayınca dış dünyaya yenik düştük...

Ne kadar az şeker, o kadar iyi demiştik. Ayrıca bilmediği bir şey için markette kriz yaşamayız, değil mi? Galiba biraz saftık, bir yaşındaki bir çocuğa şeker vermezler diye düşünürken. Çünkü güzel planlarımızı ilk bozan annelerimiz oldu. Çantalarından lolipop ve jelibon çıkartırken tamamen hazırlıksızdık. Böyle bir şey hiç beklememiştik. Bize sormadan (Türk babaanne ve Alman anneanne arasında fark yok bu konuda) çocuğumuza şeker vereceklerini düşünmemiştik. Oğlumuz tabi ki çok sevindi.

Sonra alışveriş yaparken hiç beklenmedik yerlerde şekerli hediyeler verildi. Akrabalarımız,  çocuklu bazı tanıdıklarımız, bakkal, fırıncı, nalbur hatta lokantada yemek yerken yan masadakiler bile tatlı hediyeler verdi. Bu şekilde biz istemediysek de iki oğlumuz lolipop, jelibon, bonbon, sakız, gofret ve çikolatayla tanıştı. Hepsinin ortak bir noktası vardı, bize danışmadılar, bize sormadılar, bizden izin almadılar çocuklarımıza şeker verdiler. 

Nasıl davranacaktık? Bu konuda karar vermemiz gerekiyordu. Ya verilen hediye çocuklarımızın elinden alıp ysş gereği anlayabileceği bir neden gösteremeden tatlıya el koyacaktık ya da bu sorunla başka şekilde başa çıkacaktık. Ne çocuklarımızı ne de iyi niyetle hediye verenleri üzmek istemiyorduk. Bu nedenle ilk hediyeye izin verip arkasından veren kişiyle konuşmaya çalıştık. Sonra oğullarımızla birlikte bir kurala karar verdik. Her gün bir miktara izin var. İstedikleri tatlı gıdayı seçebilirler. Dışarıda hediye verildiğinde isterlerse yiyebilirler, ama günlük miktardan düşürülüyor. Eğer yemişlerse, hediyeyi ertesi güne saklıyorlar. Tabi ki iki şartımız oldu; dengeli yemek yemeleri ve dişleri fırçaladıktan hemen sonra yememe şartıyla.

Üzerinden 3,5-4 yıl geçti ve bugüne kadar miktar konusunda ve marketlerde üç dört kerenin dışında sorun yaşamadık. Yaklaşık bir yıldır yukarıdaki kural içerisinde şeker, tatlı ve çikolata tamamen serbest bıraktık. Takiben gördük ki, her gün yemiyorlar, bazen bir hafta şeker, jelibon, vs. yemedikleri oluyor. Yedikleri günde kendi kendilerine limit koyuyorlar. Üstelik bizim koyacağımızdan çok daha düşük bir limit!

Yazı aslen burada yayınlanmıştıYORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.