Bırakın kız çocukları, çocukluklarını yaşasınlar!

12.01.2016 02:16:19
A+ A-

Son zamanlarda, 'din'e dayandırılan bazı saçma açıklamalara tanık oluyoruz. Bu açıklamalar özellikle kız çocukları üzerinden yapılıyor. Koskoca insanlar, kız çocukları, sanki alınıp satılan bir malmış gibi bir 'düşünce yoksulluğu'ndan hareketle yapıyorlar bunu.

 Daha önce, "çalışan kadın fuhşa hazırlık yapan sürece destek oluyor" diyen, sonra "kadın haber spikeri izlemek caiz değil" açıklamasını yapan Sosyal Doku Vakfı Başkanı yazar Nureddin Yıldız; son olarak da: "Çocuklar evlenebilir, çocuklar arası nikâh olabilir, büyük-küçük nikâhı olabilir. 7 yaşında bir kız 25 yaşında bir erkekle, 7 yaşındaki erkek 25 yaşındaki bir kadınla nikâhlanabilir. 10-7-6 yaşındaki çocuklar evlenebilir. Çocuk yaştayken evlenmek caiz ki, boşanmasından bahsediyor Kuran. Aybaşı olmamış olduğu durumda nikâhlanabilir," diye buyuruyor.

İŞİD, yayınladığı bildiride "Bir kızın 9 yaşında evlendirilmesi meşru sayılır" diyor ve bir İŞİD militanıyla evlendirilen 9 yaşındaki ağlayan kız çocuğunun birlikte fotoğrafı basına yansıyor.

Balıkesir'de bir ilkokul öğretmeni, 10 yaşındaki öğrencisiyle, rüyasında nikâhlandığını gördüğünü iddia ederek, küçük kızı babasından istiyor.

 Suudi Arabistan'ın Büyük Müftüsü Şeyh Abdülaziz el eş-Şeyh,10 yaşındaki kızların evlenebileceği açıklaması yapıyor. Müftü, Avustralya gazetesi The World Observer'a; "Evlenmek için 25 yaşını bekleyenler fena halde yanılıyor. Annelerimiz ve büyükannelerimiz 12 yaşına bile gelmeden evlendiler. Aileleri tarafından iyi yetiştirilen kızlar, o yaşta dahi evlilik görevlerinin tümünü yerine getirebilirler," diyor.

Şimdi ise Türk Diyanet İşleri Başkanlığının, "Din İşleri Yüksek Kurulu Dini Bilgilendirme Platformu'na yöneltilen, 'Bir babanın öz kızına duyduğu şehvet, karısıyla olan nikâhını düşürür mü?" sorusuna verilen yanıt ise akıl-mantık-izan sahibi, laik tavırlı insanı çileden çıkaracak cinsten. İşte o yanıt: "Babanın öz kızına şehvet duyması haram değil". Tam da ensest[ bir kişinin annesi, babası, kardeşi, amcası, dayısı, halası, teyzesi, torunları ile olan cinsel ilişkisidir. (Kaynak: tr.wikipedia.org)] ilişkiye zemin hazırlayan bir açıklama!

Suudi Müftünün söyledikleri, Arabistan'a göre normal sayılabilir; çünkü orada şeriat yönetimi var. Türkiye gibi laik, kadınlarına dünyada ilk seçme ve seçilme hakkını tanıyan bir ülkede, bu tip saçmalıklara ne demeli? Toplumda zina ve gayrı meşru ilişkilerin temelini hazırlayan şey; hep bu tür açıklamalar değil mi?

Bu saçmalıklara dur denilmeli!

Küçük kız çocuklarının evliliğini savunanlar; bunu, Hz. Muhammed'in 9 yaşındaki Ayşe ile evlenmesine dayandırıyorlar. 1500 sene önceki Arap yarımadasının koşulları ile şimdiki dünya çok farklı. Ayrıca Türkiye, laik bir ülke.

BM Nüfus Fonu Türkiye Temsilcisi Dr. Zahidul Huque, "Çocuklarımız, büyümeden, önce eş sonra anne oluyor. Sizin yavrunuz çocuk gelin olmasın. Elde değil, evde büyüsün" dedi. Erken yaştaki evliliklerin dünyanın her bölgesinde görüldüğünü ancak, küresel ölçekte kabul edilen görüşe göre 18 yaş altındakilerin "çocuk" olduğunu vurgulayan Huque şunları söyledi: "Türkiye'de her 3 evlilikten 1'isi 'çocuk evliliği' olup, 18 yaş altı evlilik oranı ortalaması %28'dir. Araştırma verilerine göre Türkiye genelinde 181.036 çocuk gelin bulunuyor. Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre erken evlilik ve nişanlanma nedeniyle eğitime devam etmeyenlerin yüzde 97,4'ü kız öğrencilerdir." 

Huque'nin deyişiyle,  "Bir kız çocuğu, ne zaman ve kiminle evleneceğini seçme hakkına sahip olmalıdır. Bırakalım kız çocukları, kız çocuk olarak kalsın!"YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.