Bu çok şeker Pamir'i hatırladınız değil mi?

06.01.2015 17:59:39
A+ A-

Hatırladınız değil mi bu çok çok şeker çocuğu?

Adı, Pamir..

İki yıl önce uzun aramalar sonrasında havuzda ölü bulunmuştu.. Hatırlamışsınızdır sanırım çünkü medyada günlerce haberi yapılmış, bütün kamuoyu olarak çok üzülmüş çok acı hissetmiştik!

Bugün, Pamir'in anne ve babası 'evlatlarının taksirle ölümüne neden olmak' suçundan 6'şar yıl hapis cezası istemi ile yargılanmalarına karar verildi.

Taksir, dikkatsizlik tedbirsizlik ve meslekte acemilik anlamına geliyor!

Acılı anne ve baba'ya bir kez daha baş sağlığı ve sabır dileklerimi sunarken, isterseniz ideal anne ve baba nasıl olunur'a değinelim isterseniz, ne dersiniz?

Henüz üçbuçuk yaşındaymış Pamir!..

Muhtemelen IQ'sü yüksek ve hiperaktif bir çocuktu. Fotograftan öyle anlaşılıyor.

Babası, havuzla ilgili önceden önlem almadığı için tedbirsizlik yüzünden sorgulanabilir. Zira aynı şekilde annesi de yargıcın vermiş olduğu karar doğrultusunda (tedbirsizlik ve dikkatsizlik) yüzünden sorgulanabilir.

Burada asla Pamir'in annesi ve babasını yargılamak gibi bir düşüncemizin olmadığına vurgu yapmak isterim. Zira yargıç son kararını mahkemede verecektir.

Biz kuşakların çocukluk yıllarına bir şey söylemeye hakkımız olmadığını düşünüyorum. Zira, milyarlarca sperm'den sadece bir tanesinin döllenmesiyle mucize olarak dünyaya geldikten sonra 'Allah rızkını verir' kültürüyle büyümüş kuşaklarız!

Rastgele yaşama tutunmuş kuşaklarızdır!

O koşullarda büyümeyedebilirdik! Nitekim daha önce daha öncelerdeki kuşaklarda çocuk hastalıklardan ve yaşam koşulları-beslenme yetersizliği gibi sorunlardan dolayı ölümlerin yaşanmış olduğunu büyüklerimizden işitirdik!

Tabiki dünya olarak gelişmemişlik söz konusuydu!

Bugün dünya çok farklı yerde!

Az gelişmiş ülkeleri saymazsak, aile planlaması yapabilecek düzeyde gelişmiş toplumlarda bu sorunlar ortadan kalkmış ve evli çiftler çocuğa ihtiyaç duyulduğu taktirde karar vermekte olduklarını görüyoruz.

Konuyu şuraya getirmeye çalışacağım.

Anne-baba olarak neden ve hangi koşullarda çocuk dünyaya getirmeliyiz?

Klasik el-cevap; 'Uygun ekonomik şartlar oluştuğunda!'..

Bir diğer cevap; Doğru bildiklerimizi yani adalet vicdan ve sevgi gibi konuları aktarmak için.

Birinci cevaba katılamıyorum çünkü uygun şartlar oluşmadığı sürece evlilik zaten olmamalıdır! Benim tecihim ikinciden yanadır.

Bu kadar felsefe yapıp kafanızı yorduktan sonra, gelelim baştaki konumuzun devamına..

Eğer çocuğumun babasıysam, uzakta olmuş olsam da çocuğumu yanımdaymış gibi hissederek büyütmeliyim! Ben yayında değilken olabilecek ihtimalleri düşünerek hareket etmeliyim!

Hele henüz üçbuçuk yaşında bir cocuğun annesiyse bir kadın, her daim evladının yanında olmalı ve yanında gölgesi gibi dolaşmalıdır!

Anne olmak; tedbirsizliği, dikkatsizliği ve acemiliği asla kabul etmez!

Baba olmak, çok çok çok çok farklı bir duygu olsa gerek!

Galiba varolmak demektir!

Annelik duygusuysa, sanırım çok daha çok daha çok daha farklı bir duygudur!

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.