Çalışan bebek annelerinin karşılaştıkları güçlüklerle başa çıkma yöntemleri

17.10.2014 12:12:22
A+ A-

Çalışan anneler, bebek yaptıktan sonra ciddi anlamda fazlasıyla sorun yaşamaktadır. Bunun nedenleri; bebeğin belli belirsiz uyku vakitleri (gece kalkıp anneyi sabaha kadar uyutmama durumu), yine bebeğin anneye fazlasıyla alışmasıyla birlikte; bir türlü annesiz kendini mutlu hissedememesi örnek olarak verilebilir.

Çalışan bir anneyseniz ve işe de gitmeniz gerekiyorsa; bebeğinize sabırlı bir şekilde, gerekirse 50 defa da olsa geri geleceğinizi ve işe gitmek zorunda olduğunuzu anlatın. Gerçekten anlatın, hiç bıkmadan konuşun onunda. En azından geri döneceğinize inandırın ki, size güveni ve istikrarı artsın. E pek tabi, sözel yöntemlerle bunu başarmanız; pek olası olmayacaktır.

Bebeğiniz 10. ayını doldurmuş ve geçmiş ise, o bebek obje devamlılığını mutlaka kazanmıştır. Örnek vermek gerekirse; oyuncak yere düşse de düştüğü yere bakmak sureti ile bebek onu takip edebilmektedir ve böyle bir durumda da anne kendini objeleştirme gibi bir olayla evden ayrılmayı denemelidir. Bunu sağlanabilmesi için, anne asla evden bebeğin arkasından ağlamasına engel olmak ya da onun mutsuz olacağı düşüncesi ile tabiri yerindeyse "sıvışarak" ayrılmamalıdır. O anne "sıvışarak" yani gizlice evden ayrılma durumunda, çocuk anne ayrılırken ağlamamış olur ama annenin yokluğunu fark ettiğinde çaresizce onu arar ve inanılmaz bir boşluğa düşer. Bu da haliyle bebekte depresyona neden olmaktadır. Çeşitli bebek ürünleri ile bu tarz depresif tepkileri minimuma indirebilirsiniz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.