Cinsiyet seçimi nedir, nasıl yapılır?

19.08.2015 11:32:54
A+ A-

Cinsiyet seçimi, doğacak çocuğun cinsiyetinin gebe kalmadan önce belirlenmesi işlemidir. Yani embriyonun kız ya da erkek olduğunun önceden belirlenip istenilen cinsiyetteki embriyonun seçilmesidir. Bebeğin cinsiyeti iki dönemde belirlenebilir. Bunlardan birincisi bebek anne rahmine yerleştikten sonra yapılacak olan ultrason (erken dönemde kesinlik taşımaz), anne kanından elde edilen bebek hücrelerinin genetik olarak değerlendirilmesi ya da koryon villus biyopsisi-amniyosentez gibi işlem sırasında düşük yapma riski olan girişimsel yöntemlerdir. Bu dönemde cinsiyet belirleme işlemi yapılsa dahi oluşmuş olan gebeliğin cinsiyet nedeniyle sonlandırılması etik açıdan uygun değildir.

Cinsiyetin belirlenebileceği diğer dönem ise anne rahmine yerleştirilmeden embriyonun cinsiyetinin belirlenmesidir.  Bu işlem tüp bebek yöntemi ile yapılır. Sadece tüp bebek ve genetik inceleme ile cinsiyet tayini kesin olarak yapılabilir. Bu işlem çiftlere istedikleri cinsiyette çocuk sahibi olma ve aile planlaması olanağı sağlar. PGD (preimplantasyon genetik tanı), tüp bebek yöntemiyle elde edilen ve embriyoların cinsiyetlerini %100?e yakın bir kesinlikte belirleyen genetik inceleme yöntemidir. Genetik analiz yöntemi ile cinsiyet tayini işleminde %100?e varan başarı oranı sağlandığı için en çok tercih edilen yöntemdir. Bu yöntemle gebelik günümüzde daha çok dengeli aile planlaması yapmak isteyen çiftler tarafından tercih edilen bir yöntem olmakla beraber özellikle sadece cinsiyete bağlı olarak taşındığını bildiğimiz hastalıklar yönünden riskli olan ailelerde komplike genetik testlerin yerine tercih edilebilecek güvenilir bir yöntemdir. ( Örneğin; hemofili gibi cinsiyete bağlı olan hastalıklar açısından taşıyıcı olduğu bilinen kadınlarda erkek bebeğin ?hasta? olma ihtimali %50 olduğundan bu riske girmeden direkt olarak kız embriyoların anne rahmine yerleştirilmesi gibi.)

Genetik Analiz Yöntemiyle Cinsiyet Belirleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Cinsiyet belirleme işleminde öncelikle kadının normal tüp bebek tedavisindeki gibi yumurtalıklarının ilaçla uyarılması gerekir,  bu işlem kişiden kişiye değişmekle beraber ortalama 7-12 günlük bir ilaç kullanımı gerektirir. Bu süre içerisinde hastanın belli günlerde muayene edilmesi, ultrason ve kan tahlillerine bakılması gerekir. Kadının yumurtaları istenilen olgunluğa ulaştığı zaman yumurta toplama işleminden 36 saat önce hastaya yumurta çatlatma iğnesi uygulanır. Daha sonra anestezi altında yumurta toplama işlemi yapılır.  Kadından yumurta toplanıldığı gün eşinin spermiyle dölleme işlemi gerçekleştirilir. Daha sonra bu embriyolar takip edilerek üçüncü günde embriyodan bir hücre biyopsiyle alınır ve bu hücrenin taşıdığı kromozomlar değerlendirilerek cinsiyeti %100 olarak belirlenebilir. Daha sonra cinsiyeti belirlenmiş olan embriyo 5. Günde yani cinsiyet belirleme işleminden iki gün sonra anne adayının rahmine transfer edilir.

Cinsiyet tayini için tüp bebek işlemi şarttır. Çünkü başka şekilde %100 başarı elde edilemez. Geçmişten günümüze kadar gelen birçok teknik vardır. Çin takvimi, zamanlı ilişki yöntemi gibi. Ancak bunların hiçbir bilimsel açıklaması bulunmamaktadır.

Ailesinde genetik hastalık açısından risk taşıyan çiftler, ileri anne yaşı nedeniyle bebekte artmış olan genetik hastalıklar ( özellikle Down sendromu) açısından transfer öncesi genetik tanı arzulayan çiftler, aile planlaması yapmak isteyen çiftler cinsiyet seçimi işlemi yaptırabilirler. Cinsiyet seçimi işlemi için hastanın bütün süreci Kıbrıs?ta geçirmesine gerek yoktur. Hasta isterse tedavi sürecini bulunduğu yerden merkezimizdeki doktorlarının uzaktan takibi ile de yürütebilir.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.