Çocuğum ileride nasıl biri olacak?

03.04.2015 09:11:08
A+ A-

Kişilik bireyin doğuştan getirdiği ve sonradan kazandığı, onu başkalarından ayıran yetenek, güdü, tutum, görüş, inanç, duygusal tepki, biliş biçimleri ve karakter gibi özelliklerinin bütünüdür. 

Bireylerin kişiliklerinin oluşumunda  doğuştan genetik kodlarla getirdiklerinin yanı sıra,   kişinin sonradan kazandığı  yetenek, beceri, yatkınlık, güdü, tutum, görüş, inanç, duygusal tepki, biliş biçimleri ve karakter özelliklerinin bütünüdür.  

Yapılan araştırmalara göre, çocuğunuzun fiziksel ve psikolojik olarak nasıl bir kişi olacağının yarısı  genler ile ilgili  olmakla birlikte, diğer yarısı sizin nasıl eğittiğiniz, bilgilendirdiğiniz,   sevgi verdiğiniz ve yetiştirdiğiniz ortam  ile doğrudan bağlantılıdır. Dolayısıyla da çocuğunuzun kimliği sizinle birlikte yoğrulur ve kişilik hatları gelişir.

Okullarda  beden eğitimi, bale, görsel sanatlar, seramik, yaratıcı drama, yoga, pilates, halk oyunları, müzik, satranç, akıl ve zeka oyunları gibi  birçok branş bulunmakta. Çocuklarımız branş derslerine öncelikle birçoğuna birden katılım sağlıyor. Sonra sıkılıp sıkılıp bırakıyor. Nedeni ise çocuğun kendini keşfedememesi, yeteneklerini bilmemesi, sebebiyle katıldığı branş derslerinde başarılı olamaması. Bu katılımları ise öncelikle bir merak ve hevesle , ya da bir arkadaşı katıldığı için ya da anne, baba yönlendirmesi ile gerçekleşiyor. Bu doğrultuda da yeteneklerin keşfedilmesi sürecinde  maddi en önemlisi de zaman kaybı yaşanıyor.

  Her anne baba çocuğunun iyi bir meslek sahibi olmasını sağlıklı,  mutlu bir yaşam, huzurlu bir evliliği olmasını ister ve bunun için tüm gücüyle çaba gösterir. Fakat bazen de,  farkında olmadan  anne babaların yaptığı hatalar sonucu çocuklar mutsuz bir yaşam sürebiliyor. Bunun en belirgin ve bilinen örneği meslek seçimidir.  Bazı anne babalar sanki hayatta başka meslekler yokmuş gibi;  doktor, polis, hemşire, öğretmen, olmaları konusunda baskı uygulayarak kendi isteklerini çocukların üzerinde uygulamaya,  çocuklarını bir standarda, belli bir kalıba sokmaya çalışıyor.  Kendilerinin ve çocuklarının huzursuzluk kaynağı oluyor ve çatışmalar başlıyor.

Çocukların sınavlarda başarısız olmasının temel kaynağı isteksizlik olabilir. Çocuk o mesleği istemediği için sınavlara da girmek istemeyecektir. Dolayısıyla da evde anne baba çocuk üçgeni arasında sürekli ve büyüyen bir çatışma başlar. Evde de  her zaman huzursuzluk  yaratır. Bir süre sonra çocuk kabullense de mecburen boyun eğse de bu defa bilinçaltı devreye girer. Sınavlara başarılı olma dürtüsüyle girse de zihninde birikmiş olan öfke ve kızgınlıkla bilinçaltı yapma yapma istemiyorsun sinyalleri gönderir.

Belki de çocuğunuzun, iyi bir oyuncu, yazar, ressam,  başarılı bir sporcu olarak daha mutlu yaşamı olabilir.  Çevrenizde gözlem yaptığınız zaman, hatta fazla uzağa da gitmeye gerek yok kendiniz bile olabilirsiniz, birçok insan mesleğinde sırf  çalışmış olmak için, görev sorumluluğu ile  çalışıyor. Çünkü istediği, sevdiği meslekte değil.  Günün neredeyse yarısı  mutsuz, huzursuz geçiyor. Tabii bu durumu ailesine ve çevresine yansıtması da olası durum. Daha sonra sinirsel davranışlar, agresif tavırlar, psikolojik sorunlar.  Çalışmadan sağlıklı verim de elde edilemeyeceğini, böyle bir çalışmanın ne size, ne bize, ne de ülkeye katkısının olamayacağını düşünmekteyim. 

 Çocuk yetiştirmenin keyifli  olması ile birlikte  zor yanlarının da olduğunun biliyoruz. Bu noktada işinizi kolaylaştıran en büyük etkenlerden birinin de Astrolojiden yardım almak olduğunu bilmelisiniz.

 Astroloji Çocuğunuzun doğduğu andan itibaren kişiliğinin hangi temel taşlar üzerine oturtulduğunu ve sizlerinde buna nerede katkıda bulunmanız gerektiğini öğrenebileceğiniz bir yöntemdir.

 Çocuğunuzun yeteneklerini keşfederek onu doğru yönlendirebileceğiniz, hangi meslek dallarında başarılı olabileceği, psikolojik durumu, kişiliği, duygu durumu, fikirleri, davranışları, verdiği tepkilerin nedenleri, sizden ne istediği, sizin nasıl davrandığınız, evinde rahat ettiği ders çalışabileceği yerler, ileride nasıl bir evlilik yapacağı ya da yapması gerektiği, eşi hakkında, sağlığı, hobileri, başarılı olabileceği alanlar, kariyeri, arkadaş çevresi, içinde bulunduğu gruplar, sosyal çevresi, dünyaya gelme amacı, görevleri, varsa ruhsal sorunları ve nedenleri, şanslı olduğu noktalar..............

Bu ve bunun gibi daha birçok konulara astroloji ile ışık tutabilir aydınlatabilirsiniz.

Yolunuz her zaman aydınlık, kalbiniz sevgi ve ışıkla dolsun..........

www.zeynepenzin.com

ZEYNEP ENZİNYORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.