Çocuk beslenmesiyle ilgili ipuçları

02.12.2015 17:26:11
A+ A-

Yetişkinlikteki davranışlarını etkileyen alışkanlıkların oluştuğu dönemdir. Tabi beslenme alışkanlıklarının da... Bedensel ve ruhsal gelişimi için dengeli ve yeterli beslenmesi sağlanmalıdır. Çocukların anne ve babalarını taklit ederek kişiliğini oluşturduğunu düşünürsek çocuğunuzu sağlıklı beslenmeye yönlendirmek ailede başlar. Bu çağda edinilen düzensiz yemek yeme alışkanlığı hayatın diğer dönemlerinde fiziksel ve sosyal gelişimini olumsuz etkiler.

İştahsızlık çocuğun verdiğiniz besini almamak istemesidir. Anemi, barsak parazitleri, hastalıklar iştah kaybına neden olabilir. Okul öncesi yaşlarda iştahsızlık psikolojik nedenlerle ortaya çıkar. Çocuk dikkat çekmek için verdiğiniz besini reddedebilir. Yemekten önce çocukla ilgilenerek bu sorunu aşabilirsiniz. Yemekten sırasında sıvı alımını azalabilirsiniz. Süt yerine yoğurt besin değerini arttırmak için içine meyve doğrayabilirsiniz. Porsiyon ölçüsünü kendi ölçünüze göre değil çocuğun gereksinimine göre ayarlamalısınız. Şeker, tatlı, fast food gıdaları ödül olarak çocuğa sunmamanız gerekir. Grup halinde yaşıtlarıyla birlikte yemek yemek özendirici olabilir.

Çocuğunuz yeterki yemek yesin diye her istediğini yapmak, diğer çocuklarla kıyaslamak, zorlamak yanlıştır. Yemek yemeyi pazarlık konusu haline getirmeyin.

Ailece sofraya oturun. Çocuğunuzun ayrı bir tabağı, kaşığı ve çatalı olsun. Çocuklar sofrada hata yapabilir, dökebilir. Bu durumda aşırı tepki göstermek yanlıştır. Yanlış yaptığını açıklaklayın, sakin bir şekilde anlatın.

Çocukken kazandırılan doğru beslenme alışkanlığı kişilik gelişimde olumlu etkisi olacaktır.YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.