Çocuk ve Kedi - 2

08.04.2014 15:53:53
A+ A-

Gecenin bir vakti  mırlayan, patisi ile yüzünüze dokunan bir kedi düşünün. Tek amacı sizi uyandırmak.  

Neden mi?

Sabah erkenden kalkıp hazırlanan  anne Prenses'i fark etmez bile. Bir yandan evi toparlamaya çalışırken diğer yanda kahvaltı hazırlamak için mutfağa koşusturmaktadır. Kedicik  ise anneyi  usulca takip etmektedir. Annenin gittiği her odanın kapısında durur onu izler. Anne her yanına geldiğinde kucağa alınacağını düşünerek hareket geçer ama nafile, yine kucağa alınmamıştır.

Duyduğu tıkırtı Prensesi çok mutlu eder. Evde ki  oyun arkadaşı uyanmıştır. Koşarak çocuğun odasının kapısının önüne gider. Uykulu gözlerle kapıyı açan cocuk güzel kediyi görünce ''Kızım'' diyerek onu kucağına alır ve yatağına götürür. Birlikte yatmak ikisi içinde büyük bir keyiftir. Keyiflenen kedi gırıltılar içinde çocuğun çenesini bir kaç kez yalar ve sevgi gösterisinde bulunur. Anne kahvaltı hazır diye seslenince yatak keyfi yarım kalır. Prenses kuyruğunu düşürerek koridor boyunca yürür mutfağın kapısı önünde oturur.

Ev halkı hazırlanmış, masaya oturmuştur. Kendi aralarında konuşup kahvaltı yaparken kedi onları izlemektedir. Baba gel kızım der mırrrr diye ses çıkaran kedi koşarak babanın ayağı dibine gelir. Kedi için hazırlanan peynir tabağı  yere bırakılır baba tarafından. Ama Prenses peyniri koklayıp bırakır sadece. Sanki karnı tok. Salına salına yürüyüp kapının önüne sırtı masadakilere dönük şekilde oturur.

Aile kedilerinin bu küs hallerine alışmış olduğundan çok umursamazlar. Bir ara kedinin gittiğini fark eden anne güneş gören pencere kenarında yattığını düşünür. Evin oğlu ellerini yıkamak için banyoya giderken ''anne gel bak'' diye seslenir. Oğlunun sesine giden anne oğlunu ders notlarını yerde ve kırpık kırpık edilmiş halde bulur. Prenses yine kendisine ilgi gösterilmedi diye eline geçirdiği kağıtları ısırıp koparmıştır. Evin oğlu gelir kırpık kağıtları toplar ''Prenses nerdesin'' diye seslenir. Ses çıkartmadan saklandığı yerde bekleyen kedi ikinci çağrılışında saklandığı yerden çıkar ve dört ayak koşmaya başlar. Evin oğlu da peşinden koşar evde kahkahalar içinde bir kovalamaca başlamıştır.

Nihayet istediği ilgiye ve oyuna kavuşan kedi hiç durmadan evin içinde tur atmaya başlar. Kovalamaca sonunda yakalanır ve kucaktan kucağa gezerek sevgi görmeyi bekler.  Ama annenin hiç vakti yoktur. Baba çoktan kapının önünde gitmeye hazırdır.  Kedicik kendini birden koltuğun üzerinde bulur. Birden bire evde ki herkes gitmiştir.

Evin içini dolaşan, her odayı tek tek kontrol eden Prenses yalnız kaldığı için üzgündür. Patisini yalayıp yüzünü temizlemeye başlar günlük temizliğini tamamlayıp uyumak için güneş gören pencerenin önüne gider. Nerdeyse tüm gününü uyuyarak geçirmektedir. Arada dışarıda uçan ve cam önüne konan kuşları görür ama onlara o kadar alışmıştır ki onu hiç heyecanlandırmaz bile. Bina içinden gelen küçük sesler dikkatini çeker. Ama evde kimse olmadığı için hiç yerinden kalkmadan miskin miskin yatmaya devam eder.

Saatler su gibi geçmiş ve güneş çoktan yerini gecenin karanlığına bırakmıştır. Ev halkı biraz gecikmiştir bu akşam. Karnı acıkan kedi mama kabının başına doğru salına salına yürümeye devam eder. Biraz da su içtikten sonra tekrar yalanmaya başlar. Temizlik onun için çok önemlidir.

Birden duyduğu tıkırtı onu çok mutlu eder herkes eve dönmüştür. Kapıdaki anahtar sesi ile birlikte koşarak kapının kenarına gider. İçeri ilk giren evin küçük oğludur. ''Prenses'' diyerek onu kucağına alır. Oyuncak kedi gibi hiç istifini bozmadan duran kedi çocuğun onu okşamasına mıncıklamasına izin verir. Aslında kediyi kucağına alma sırası annededir ama anne kedisini kucağına almadan içeri girmiştir. Prenses annenin arkasından baka kalır. Baba kucağına alır biraz okşar ve yere bırakır.

Prenses sıralama neden bozuldu diye anlamaya çalışır. Aslında her akşam tekrarlanan kucak gezmesi bu akşam bozulmuştur. Usulca annenin gittiği odanın kapısına yürür. Anne kedisini görmezden gelir hızla yanından yürüyüp diğer odaya geçer. Misafir geleceği için hazırlık yapmaya başlar.  Dakikalar sonra kapı çalar. Eve gelen misafirler kedinin keyfini kaçırmıştır. Kendi kendine'' zaten evde yalnızdım şimdi kimse benimle ilgilenmeyecek'' diye düşünür. Gerçekten de öyle olmuştur. Kimse Prenses diye seslenmemiş, onu oyuna çağırmamış, kucağına almamıştır.

Saatler sonra misafirler gidince ev halkı kendi köşesine çekilmeye başlamıştır. Evin oğlu çoktan uyumuş, baba ise uyumaya hazırlanmaktadır. Anne ise ev için son rötuşları tamamlar ve uyumak için yatağına uzanır. Uyku çok tatlı ve derinden ev halkını kucaklamıştır.  Herkes günün yorgunluğunu ile çoktan rüyalar alemine dalmıştır.

Bir kişi hariç. Prenses bütün gece bir köşede evin içindeki insanları izlemiş belki biri de bana seslenir diye beklemiştir ama nafile. Usulca yatak odasına gider, annenin başucunda oturmaya başlar. Annenin onu fark etmesini bekler, bekler, bekler…

Kimsenin onu fark ettiği yoktur. Patisi ile annenin yüzüne dokunmaya başlar, tepki almaz. Yüzünü annenin yüzüne sürtmeye başlar, uzun bıyıkları annenin yüzünü dokunur. Anne yüzünü kaşır ama uyumaya devam eder. Prenses, bu sefer yorganı kum eşeler gibi eşelemeye başlar. Bir yandan da yüzünü annenin yüzüne sürter tek amacı onu uyandırmaktır. Başarılıda olmuştur. Anne kediyi yorganın içine girmesi için kucağına alır. Hemen uyumak isteyen anne bunu bir türlü başaramaz. Kedi durmadan annenin çenesini yamaya devam eder. Mırlamaya sesini duyurmaya çalışır. Patisini annenin yüzüne uzatıp durur. Hiç durmadan kıpırdanır. Bir türlü rahat durmaz. Dakikalarca uğraşır.

Anne artık pes etmiştir. Gözlerini açar ve kedisinin başını okşar. ''Benim güzel kızım, hadi artık uyuyalım'' der. Prenses artık sakinleşmiştir. Uyumak için oda annenin yanına kıvrılır ve çenesini annenin omzuna dayar. Birlikte uyumanın keyfi ile gırlayan kedinin sesi evin içinde yankılanmaya başlar.

Aslında bu kaprisli kedinin ilgi görmek için sık sık yaptığı bir taktikten başka bir şey değildi. O evin sevgilisi kaprisli, şımarık Prenses'dir.

Sevgiler.

Dlk

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.