Çocuklar ve Durum Analizi

07.06.2014 09:10:37
A+ A-

Çocuklarınız bir gün size korkularınızla gelecek! Bu korkular toplumsal olacak! Çünkü aşamadığınız dayatmalar ve uymanız gereken kurallar sizin ruhunuzdan gelen değil konu komşu neder? insanlar ne düşünür? den geliyor olacak! Önleminizi şimdiden alın, ahlaki doğruluk şuan televizyondan öğrenilemez, karşı komşudan, sokakta yürüyen amcadan ve bulunduğunuz mahalleden de öğrenilemez!
Bizler 80-90 nesli bunlarla yoğrulduk, bir kaçımız isyan etti, ergen olarak kendi kurallarını kendileri koydular, bu ailelere isyan değil, yaradılışa müdahalenin isyanıydı! Kurallar öğretilemez, kurallara uyulur örnek olunur! Çocuklarımıza samimi olursak öğretmen değil örnek'men' olursak sıkıntı kalmaz. Çocukların da bir dünyası olduğunu unutmamalıyız. Ben sadece vererek ebevyn olursam, ego mu indirmezsem, evladımdan özür dilemeyi bilmezsem ileri de aynılarını yaşarım diye düşünüyorum. Neyin var? Bu durum karşısın da ne hissediyorsun? Biz böyle düşünüyoruz! Sen de bir bireysin sen n'edersin? diye yaklaşmakta fayda olduğunu düşünüyorum. Bunları kendi içimden gelenlerle yazıyorum. Dışarda tersi olduğunda çocuk gibi kızdığımı fark ettiğimden beri bunlara bir baba olarak dikkat ediyorum. Eşimde öyle çok şükür! 
Biz Çakıl'a ve Nefes'e çocukluklarını bir yetişkinlermiş gibi yaşatıyoruz. Ve bunun dönüşleri çok olumlu oluyor. Çocukluklarımızı misyonlarla, kurallarla denetler kısıtlarsak sorun olacağını okuyor ve öngörüyoruz. Örneğin Gamzem makyaj yaparken Çakıl onu gördü ve ben de yapacağım dedi! Biz telaşlandık 2 yaşında bir çocuk 'bizce' koca kadın gibi makyaj yapmamalıydı! Ama tabii yukarı da yazdıklarımı uygulayabilmemiz için tabii kızım dedik ve Çakıl yüz boyama kalemlerini uzattı bize, sağ yanağıma kelebek sol yanağıma uğur böceği çizer misiniz dedi:) Yetişkin gibi davranmak istediğini ama bunu çocukça yapacağını söyledi! :) 
Ne zaman başladı bilmiyorum ama alışveriş merkezlerinde satılan kıyafetlere baktığımızda küçücük çocukların kocaman insan kıyafetlerinin satıldığına dikkat ettik.  Yahu kardeşim çocuk çocuktur, yetişkin yetişkin! Niye travma yaşatıyorsun el kadar çocuğa, niye vitrinlere bu şekilde kıyafetler koyup el kadar çocuğu yetişkin gösteriyorsun! Bu misyonu niye yüklüyorsun hayal gücünü niye baltalıyorsun.Bırak çocukluğunu yaşasın, sonra koskoca insanları eleştiriyoruz bu niye çocuk gibi davranıyor diye! Davranır tabii çocukluğunu yaşayamamış ki! 
 
Son sözüm şu tutumdan uzak durun ricamdır.
0-6 yaş : Ya allah aşkına o ne anlar, ne bilir ki daha çocuk
6-18 yaş : Sen koca insan oldun, bırak artık şu davranışları
18- ölene değin : Sen hala benim gözümde bir çocuksun anlamazsın sen şimdi!
 
Evlatların her yaşına saygı, her davranışına yargısız yaklaşım dilerim... 
 
Saygılarımla
 
Buyanowski
 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.