Çocuklara oyuncak icadım

10.11.2015 11:32:11
A+ A-

'Çocuklara' dememin nedeni bunu bir satış ürünü olarak yapmış olmamdan değil yanımdaki yöremdeki çocuklar oynasın diye yapmış olmamdandır yoksa olağan ki oyuncaklar çocuklar içindir.
 
Yaratıcılığı severim ilahlığa ya da ilahlara özendiğim, imrendiğim için değil yararlı(faydalı) olduğu, zekayı(anlağı) açtığı ve dinlendirdiği için. Ve basit şeylerden icatlar yapmayı severim; Nasa ile ya da Tübitak ile yarışacak halim yok.
 
Çocuklar yani küçük çocuklar için oyuncak bir uzay gemisi yapdım(yaptım). Basit şeylerden. Üç tane, süngerli, içi boş saplı, saplarına sıvı deterjan konulan bulaşık süngeri ki Avm'lerde tanesi 1.5 Tl falan, yanında iki süngeri hediyesi ile birlikte; ve iki parçalı, mika, bir kol saati kutusu.
 
Sünger saplarının içlerinin, ayrı ayrı renklerde ve simli, renkli sularla doldurulması hoş olur.
 
Sünger sapları oyuncak yani uzay gemisi havaya kaldırıldığında aşağı doğru kapanmaktadır ve uzay gemisi yani oyuncak yere inerken, bir düğmeye basılıp yanlara doğru açılmakta ve uzay gemisinin yere rahatça, sarsıntısız inmesi sağlanmaktadır. Kutuların içlerine de öteberi konulabilir.
 
Oyuncak gerçekte bir oyun ya da oyuncak değildir; hayaldir(düştür). Ve bence oyuncak kültürü abuksubuk ve parayla şeylerle değil bilimle, felsefeyle, ahlakla, vicdanla, zekayla, akılla, insanlıkla, insancalıkla, uygarlıkla, edeble ve basitlikle, yalınlıkla, sıradanlıkla birleştirilmelidir, birleşmelidir artık.
 
Oyun ve oyuncak; çocuğu koyun da eder; erdem, nitelik de. Oyun oyna, oyuncakla oyna ancak koyun olma.
 
'Hiç oyuncağım olmadı' diyen insnaları anlamam; hayallerin de mi olmadı? Demek ki hayalleri de olmamış özellikle insanca bir ülke, insanca bir dünya, insanca bir insanlık, insanca bir kendisi için. Zeki çocuk oyuncak ister; akıllı çocuk ise 'Bana gölgemi verin, onu oyuncak yapayım' der. Zeki çocuk başkalarıyla oynar; akıllı çocuk kendisiyle çünkü akıllı çocukta daha çocuklukta 'başkalarıyla oynamamak' duygusu, özü, ruhu, vicdanı, insanlığı vardır.
 
Uzayınız olmayabilir ancak uzay geminiz olması size bağlı.
 
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternette yayınlandığı zaman: 10.11.15/11.24