Çocukları akıntıya bırakmayın

18.01.2015 08:55:14
A+ A-

Bunu çok sık yapıyoruz.  Çocuklarımızı akıntıya bırakıyoruz.

Belki tembel anne babayız, belki tam tersine çok meşgulüz, belki de konu hakkında çok bilgimiz yok.

Cevap ne olursa olsun sonuç olarak çocuklarımıza yeterince değer vermediğimiz, yeterince sevmediğimiz değil ama yeterince kolaya kaçtığımız veya başkalarının doğrularına inandığımız ortaya çıkıyor.

Ne kadar savaşırız, ne kadar araştırırız, elimizdeki imkanların hepsini değerlendiriyor muyuz, yoksa kolayına kaçıp ''nasılsa böyle de oluyor'' mu diyoruz?

Özellikle eğitim konusunda bu işi çok yapıyoruz. Onların eğitimleri ile ilgili kararları kulaktan dolma bilgiler ile almak ve onlar için neyin doğru neyin yanlış olacağına karar verip akıntıya bırakmak ve diğer tüm çocuklar ile aynı yönde akmalarını sağlamak.

Sağa sola sorarak ocuklarımızı bir okula veriyoruz.  Onun için doğru okul mu, çocuğun karakterine uygun mu, geleceğe uygun mu diye düşünmeden.  Ve buradaki akıntı ile gidiyor çocuk.  Okul iyi de olsa, kötü de, ebeveynlerin en büyük görevi, bu akıntının yönünü iyi izlemek, gereken yerlerden çocuğun eline kürek vererek yönünü düzeltmesini sağlamaktır.

Bir ebeveyn, çocuğunun gelişimi için araştırmayı, öğrenmeyi, çocuğa destek olmayı asla bırakmamalıdır.  Hayattaki en önemli işinin bu olduğunu anlamalıdır.

Bu şekilde okul eğitimine destek verilir, çocuğa farklı bakış açılarınında olduğu gösterilir, farklı yönler ve farklı dünyalar olduğu anlatılır.

Dünyaya sevgi dolu, kültürlü, bilge çocuklar yetiştirilmesinde önemli olan tüm diğer unsurlara destek verilmiş, çocuk için fark yaratılmış olur.

Çocuklarımız hayatın çocuklarıdır, bizim değil.  Onları bu hayata en iyi şekilde hazırlamalısınız, orta karar değil.  

Onlara yüzme öğretip akıntıya bırakmayın, istediklerinde akıntıdan çıkacak, faklı yöne gidebilecek malzemeler verin.

Bunun için her an çalışmalı, gözlemlemeli, savaşmalı ve araştırmalısınız.  

İnanın çocuklarınız buna değer.ETİKETLER: Haber, Haberler, Çocuk, Okul, eğitim, dolu, , Anne

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.