Çocukları bastırmayın!!!

07.01.2015 11:02:19
A+ A-

Ne kadar zor birşeydir çocuğa karışmamak.  Akşamları veya sabah o kafasına göre takılırken çıkardığı seslerden rahatsız olmamak.  Sanki bizim önemli birşey yapmamızı beklerlermiş gibi gelir bize.  Hemen o anda bir ses yoğunluğu gelmeye başlar çocuktan.

Tabii bu bizim algımız, dolayısı ile de sesimizi yükseltip, kızıp çocuğu baskılıyoruz.  Sakin sakin ortamalarının en önemli yolu olan TV veya dijital cihazlar ile oynadıklarında ise farklı şeylere kızıyoruz.  ''Biraz sosyal olun, bu oyunlar zararlı, dikkatiniz hep dağınık olacak...'' gibi.

Yani çocuğun durumu ''aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık''

Sürekli doğru bildiklerimizi empoze etmek de ayrı bir sendrom çocuk için.  ''Öyle yapılmaz, onu giyme, oradan gidilmez, akşam ıslık çalınmaz...''

Bir de normal sinirler, fırçalar var tabii...  ''Neden onu oraya koydun, ödevini neden eksik yaptın, buraya ayakkabı ile basma...''

Sürekli bir kontrol, sürekli bir baskı, sürekli konuşma.  Peki ne yapacak bu çocuk?

Çocuk çocukluğunu yaşayacak.  Birşeyler yapacak olan bizleriz.  Biz susacağız.  Herşeye karışmayacağız.  Tehlikeli veya çevreye çok rahatsızlık verecek hareketler yapmadığı sürece onları serbest bırakacağız.  Konuştuğumuz zaman, dozunda, uzatmadan, sesimizi yükseltmeden konuşacağız.

Aksi takdirde, korktukları için sessiz ve ezik, sürekli fırçalandıkları için umursamayan ve saygısız, kendilerini nasıl ifade eceklerini tam olarak bilemedikleri için asi ve hırçın olacaktır çocuk.

Geleceğe hazır, kendine güvenen, sevgi dolu çocuklar yetiştirmek bizim elimizde.  Temelleri biz ebeveynler atıyoruz.

Sessiz, sakin, dengeli, gözlemleyen, hayata hazırlayan ebeveynler olalım, çocuklarımızı bastırmayalım.

Bunun için de önce kendimizi eğitmemiz lazım.  

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.