Çocukları ezmeyin

12.07.2015 22:19:21
A+ A-

Çocuklarımız nasıl eziyoruz?  Nerelerde eziyoruz?  Neden eziyoruz?

Maalesef hemen hemen her aile çocuğunu eziyor.  En çok seven aile, en disiplinli aile, en özgür aile... her aile eziyor.  Bazen anne, bazen baba, bazen ikisi birden.

Çocukların birey olma hakkını onlara tanımıyoruz.  Onların isteklerine genellikle kulak vermiyoruz.  Çocukların nasıl düşündükleri ile, bakış açıları ile ilgilenmiyoruz.  Onlara bu şansı bile vermiyoruz.

Bizlerden farklı düşünüyorlar, dünyaya farklı gözler ile bakıyorlar.  Hayatı kendi bildikleri gibi görüyorlar.  Biz ne yapıyoruz?  Kendi doğrularımızı sürekli onlara empoze ediyoruz.  Bazen iyilikle, bazen sert bir şekilde.

Aslında sadece çocuklarımıza değil ama etrafımızdaki insanalara da ne doğru ne yanlış sürekli anlatmaya çalışıyoruz.  Çocuklarımızın üzerinde %100 kontrolümüz olduğundan, bizi muhteşem zannettiklerinden dolayı bindirdikçe bindiriyoruz onların üzerine.  Cevap verme cesareti gösterdiklerinde ise vay hallerine.

Çözüm?  Birçok çözüm olabilir.  Herkesin farklı duyguları, farkı çocukları, farklı davranışları var.  Ancak ortak olabilecek bir çözüm ise onları arkadaşınız gibi görmeniz, çocuğunuz değil.  Onlar ile konuşurken arkadaşınız ile nasıl konuşuyorsanız öyle konuşun, arkadaşınızı nasıl dinliyorsanız öyle dinleyin.  Size anlatacak çok şeyleri var.  Açık görüş ile dinlerseniz inanılmaz sürprizler ile karşılaşacaksınız.

Sadece onları açık gönüllükle ve yargılamadan dinleyin.  Birşey yaptıkları zaman çocuk değil arkadaş olduklarını düşünün.

Çünkü onlar sizin gerçek arkadaşlarınız.  Hiçbir çıkar gözetmeyen, sizi çok seven.

Bırakın konuşsunlar, bırakın diledikleri gibi yaşasınlar.  Siz dinleyin ve öğreten adam olmayın.YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.