Çocukları radikal dini akımlardan uzak tutalım ki, "İşid'e, Taliban'a, Boko haram'a" özenmesin

02.12.2015 12:22:27
A+ A-

Dün akşam çok sevdiğim birinin ricasını kıramadım ve yardımlaşma derneğine çay içmeye gittik.

Gittiğimiz yardımlaşma derneği öyle bir ilin temsili (Örnek: Sinoplular yardımlaşma derneği) gibi değil, Nakşibendi cemaat üyelerinin açmış olduğu bir dernekti.

Anlattıklarına göre buraya her akşam gelir yatsı namazını bur da kıldıktan sonra çay, çorba içer dini sohbet gerçekleştirilirmiş.

İçeri girdiğimizde çoğunluk 20-30 yaş arası cübbe giymiş gençler ve biraz yaşça büyük kişiler namazdan sonra dağıtılacak çiğ köfte için hazırlık yapıyor, dinledikleri ilahiye bir kaçı eşlik ediyordu.

İçlerinden bir genç isteyen kişilere, menzil den getirdiği sürmeyi gözaltlarına sürüyor, telefonundan nasıl göründüğünü sürdüğü kişilere gösteriyordu.

Böyle ortamlara pek alışık olmadığımdan içeride 5 dakika kadar durduktan sonra dışarı kapının ününe çıktık. Kapının önünde sigara içen dernek üyeleri sohbet ortamında duman tüttürüyorlardı.

Buraya kadar kimseyi yadırgamak gibi bir düşüncem yok. Benim dünya görüşüme, hayat felsefeme her ne kadar aykırı da olsa oraya gelen insanları dışlamak gibi bir düşüncem asla olmadı olamazda.

O ana kadar orda gördüğüm erişkin kendi isteğiyle gelen kişilerdi. Ama birkaç dakika sonra gördüğüm tablo beni çok düşündürdü.

Henüz daha 8-9 yaşlarında çocuklar kapının ününde belirdi. Kimisi babasıyla gelmiş, kimisi abisiyle kimi de evden sohbet dinlesin namaz kılsın diye gönderilmiş çocuklar.

Bu çocukların daha beyinleri bile tam manasıyla oturmamışken, bu çocukların evde ders çalışması gerekirken, oyun oynaması gerekirken böyle ortamlara zorla sokularak dinin aşılanmak istenmesi son derece tehlikeli bir olgudur.

Adı üzerinde o daha çocuk, ona özgürce çocukluğunu yaşatmamız gerekirken,  bilinçaltına sadece dini değerleri, İslami değerleri inşa etmemiz onu önce insan kavramından uzaklaştırıp, radikal dini akımlara kapılıp Müslüman olmayan diğer tüm inançlara düşman olarak yetişmesinden başka bir şey doğurmaz.

Bugün tüm dünyada İslamiyet adına terör estiren “İşid, boko haram, taliban ve el kaide” gibi kanlı terör örgütleri varsa bunun nedeni bilinçsizce yetiştirilen çocuklardır.

Sürekli gelişen dünyada geçmiş asırların kaynaklarından alınıp, olduğu gibi çocuklara, aktarılan dini bilgilerin bu dünyadaki karşılığı yok denecek duruma geldi.

Bırakalım bu çocuklar özgür, paylaşmayı bilen, mezhep ayırt etmeksizin tüm insanları seven bir birey olarak büyüsün. Yetişkin çağa gelip aklını kendi kontrol edebildiği zaman isteği yere gitsin. İster cemaat evine gitsin, ister birahaneye gitsin ama kendi isteğiyle gitsin.

Birde şunu belirtmek istiyorum, ben her ilde ve her ilçede çeşitli yardımlaşma derneklerinin olmasını olumlu buluyorum. Ama bunun sadece İslam üzerinden yapılmasını doğru bulmuyorum. Yardımlaşmanın İslam adına değil, insan adına yapılması taraftarıyım.

Sevgiyle kalın

 

Cüneyt Kandemir

Radikal blog

 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.