ÇOCUKLARI SUSTURMAYIN

13.04.2014 11:36:38
A+ A-

Yaz, kış, her mevsim, evimizde, dışarıda, sokakta, restoranda. kısacası aklınıza gelen heryerde.

Çocuklarımız ile birlikte olduğumuzu varsayalım.  Çocuklar buralarda koşuşturmaya, oynamaya başladıkları anda sesleri biraz yükseliyor.

Hadi başkalarının bulunduğu ortamlarda, diğer insanları rahatsız etmemek adına az da olsa müdahale edebilirsiniz ama kendi evinizde, bahçenizde, kendi çocuğunuza neden müdahale ediyorsunuz?  Onu veya onları susturmaya, başka odaya göndermeye çalışıyorsunuz?

Onların sesinden rahatsız oluyorsunuz, o an için onlardan kurtulmak istiyorsunuz. 

Halbuki onlar size saygısızlık etmiyorlar, bilerek size rahatsız etmiyorlar.  Onların o an komünikasyonu o şekilde, kendilerini ifade etmeleri o şekilde.  Zaten toplasanız 10 yıl sizin gözünüzün içine bakacaklar.  Ondan sonra çağırsanız da yanınızda durmayacaklar.

Sonra da ''Ev ne kadar sessiz oldu, keyifsiz oldu'' diye söyleneceksiniz.

O zaman o 10 yılın keyfini çıkarın, onlara da çıkarttırın.  Bırakın sizin yanınızda konuşsun, gülsün, eğlensin, ses çıkartsınlar.  Arada size sarılsınlar.

''Şşşşt, ses çıkartmayın, hadi yan odaya gidin, sessiz oynayın'' gibi söylemler ile onları kendinizden uzaklaştırmayın.  Kalpleri o kadar genişki, siz bunu söyledikten bir saat sonra yanınıza çağırınca hemen geliyorlar.  Ama unutmayınki, her ne kadar hemen yanınıza gelseler bile o ilk anda kalpleri, duyguları ve şevkleri kırılıyor.

Çocuklar hayatın sesi, yaşamın sesidir.  Unutmayın onlar hayatın çocukları.

Hep beraber keyfini çıkarın.  Sağlıklı, gülen, bağırışan, eğlenen çocuklarınız olduğu için mutlu olun.  Onlara her zaman gülümseyin.  Kızdığınızda bile.

 ETİKETLER: Haber, Haberler, müdahale, zaman, kış,

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.