Çocukların dünyasında internet ve oyunlar

23.09.2014 08:25:31
A+ A-

Şimdiki çocukların oyun dünyası çok başka... Gerçekten... Geçenlerde evimize misafirliğe gelen yakın dostumun küçük kızı daha oturalı on dakika olmadan kendi dilinden birazda tatlı bir şekilde yanıma geldi ve sordu: "Amca sizin bilgisayarınız var mı?" Maşallah o kadar tatlı sordu ki ben de bir an boş bulundum ve ne amaçla sorduğunu düşünmeden, "Var tabi amcam." diyerek cevap verdim. Sonrası malum ufaklığı bilgisayarımın bulunduğu çalışma odama götürdüm. Bilgisayarı açık bırakarak kendisini de bilgisayar başına oturtarak misafirlerin yanına dönecek iken bir an durdum ve acaba bilgisayar başında bu yaşta bir çocuk ne yapacak diye kapı ağzında oyalanmaya başladım.
 
Küçük kız bilgisayarı senden benden iyi biliyor. Daha masa üstü gelir gelmez hemen internet tarayıcıya şöyle bir arama bakışı attı ve buldu. Şimdi ne yapacak derken bizim ufaklık girdi bir oyun sitesine, bizim zamanımızda barbie olarak tanıdığımız meşhur bebeğin oyununu buldu ve başladı ona elbise giydirmeye makyaj yapmaya. Yok saç rengini değiştir, yok ayakkabısını değiştir falan derken fark ettim ki çocuk bu yaşta gördüklerini uygulamaya başlıyor. Hem de büyük bir modelist ustalığıyla. Renklerin uyumu, saç ve vücuda verdiği diğer renkler ile adeta güzellik katma çabasıyla sanal da olsa bir uğraş içerisine giriyor. 
 
Bir an düşündüm henüz 5-6 yaşında olan bir çocuk çağının getirdiği olanaklara sahip olduğunda ve bunları müspet yönde değerlendirmeye çalıştığında ortaya neler çıkabilir bunun küçük bir örneğini izliyordum. Gerçekten neler olabileceğini kimi zaman tahmin bile edemeyebiliyor. Aradan bir müddet geçtikten sonra küçük kız bir başka oyuna geçti hani hatırlarsınız belki bizim zamanımızın tetris gibi bir oyundu. Renklerin uyumuna göre puan kazandığı bu oyunda yine neyi nereye koyacağını oldukça iyi biliyordu ufaklık. O an bir kez daha gördük ki bu yaşlardaki çocuklar ne yönde geliştirilirler veya ne yönde meyil ettirilirlerse gelecekte bu durum onların hayatının bir noktasında yaşamlarının içerisinde oluyor.
 
Ancak bu taze beyinlerin gelişimlerini anne-babaların mutlaka yönlendirmesi gerektiği konusunda halen aynı fikirdeyim. Çocukları saatlerce yeter ki mızmızlanmasın diye bilgisayar başına oturtup bir oyun sitesine salı vermek halen bana normal gelmiyor. Evet çocukların kişisel gelişimleri adına çağın teknolojisini kullanması, gerek oyun gerek zihinsel gelişim adına geliştiren uygulamaları kullanmalarına tamamen karşı değilim ama yine de bu çağda, bilim ve teknolojinin hızla geliştiği bir dünya da çocukların gelişimin kontrol altında tutulması kanaatindeyim.
 
Sonuçta toprağa ne ekersen onu biçersin...
 
Yine de zaman zaman küçüklerin eğlenmesi için faydalanabileceğiniz eğitici öğretici oyunların da olduğu bu siteyi sizlerle paylaşmak isterim: http://www.oyun10.com/
 
Tekrar görüşmek dileğiyle...
 


YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.