Çocuklarınızı rüşvete alıştırmayınız

03.03.2015 09:20:31
A+ A-

 

             Toplumun yapı taşı ailedir, dolayısıyla eğitim ailede başlar. Bir tolumu şekillendiren ailedir. Aile içi disiplin, düzen ve alışkanlıklar çocukların kişiliklerinde önemli rol oynamaktadırlar. Bu yüzden yaptığımız tüm davranışlara dikkat etmeliyiz. Anne baba olarak çocuklarımızı hem iyi yetişmeye çalışıyoruz hem de iyi bir gelecek hazırlamaya çalışıyoruz. Kimi zaman zorlanıyoruz, kimi zamanda iyi bir şey yapalım diye zarar veriyoruz. Bazen onların yapabilecekleri işleri bile biz yapıyoruz, sorumluluğu onlara vermek yerine biz üstümüze alıyoruz. En önemlisi de sırf kendi görevlerini yerine getirsin diye onu ödüllendirip rüşvete alıştırıyoruz.

         

             Anne-baba olarak bizim ne kadar sorumluluğumuz varsa çocuklarında o kadar sorumluluğu var. Siz her gün işe gidiyorsunuz diye kimse sizi yoldan çevirip ödül vermiyor, ya da ev işini yapıyor, ailenin tüm sorumluluğunu çekiyorsunuz diye kimse sizi alkışlamıyor. Çünkü bunlarım bizim asli görevlerimiz. Her gün yapılması zorunlu olana şeyler.  Oysa söz konusu çocuklarımız olunca her şeyi bir anda vermek istiyoruz. Yemek yemesi için rüşvet, odasını toplasın diye rüşvet, ödev yapsın diye rüşvet vs. vs. neredeyse ödül adı altında her şeyi rüşvetle yaptırıyoruz. Belli bir süreden sonra çocuk artık ödülsüz bir şey yapmıyor, hatta peşin peşin istiyor; "sınıfı geçersem tablet al", "takdir alırsam telefon al", "ödev yaparsam alış verişe götür" ve daha nice istekle. Sanki bu işler onun göre değil de sizin ve siz ona zorla yaptırıyorsunuz gibi algılıyor. Daha kötüsü artık anne- babayı bile istekleri alındığı sürece sevmeye başlıyor ve sonrasında ise "çocuklarımıza söz geçiremiyoruz."  Eğer çocukluktan itibaren herhangi bir çözüm bulunmazsa bu küçük istekler daha da büyüyecektir ve beraberinde büyük sorunlar yaratacaktır. Böyle durumlar için;

               

                     Çözüm önerileri

 

-          Her bireyin belli görev ve sorumlulukları vardır, bunlar küçük yaştan itibaren çocuklara verilmelidir

-          Verilen işin amacı iyi anlatılmadır, yani çocuk neden o işi yaptığını ve bunun ona ne kazandıracağını bilmelidir.

-          Verilen işi yapmadığı takdirde sorumluluğunu kendisi taşımalıdır ve verilen cezayı kendisi çekmelidir

-          Ödül işi yapsın diye değil daha güzel yapsın ya da teşvik etsin diye verilmelidir

-          Ödül sayısı az olmalıdır, her işi sonunda ödül verilirse artık ödül değil maaş almış gibi algılanacaktır ve her iş sonunda isteyecektir.

-          Ödül zamanını ve sayısını çocuk bilmemelidir. Çünkü eğer bilirse amacı o işi yapmak ya da öğrenmek değil ödül almak olacaktır. Asıl verilmek istenen mesaj boşa çıkacaktır.

-          Verilen ödül yapılan işle tutarlı olmalıdır. Küçük yaşta verilen büyük ödüller ilerde onu doyumsuz yapacak ve mutsuz olacaktır.

-          Az sayıda ödül verilmeli fakat yapılmadı takdirde de cezası olmalıdır. Ama ceza da görevle orantılı olmalı ve sebebi açıklanmalıdır.

-          Hiçbir ödül ya da ceza verilen görevini yapılacak olan işin önüne geçmesin. Asıl amaç araca dönüşmesin

-          Çünkü asıl amaç çocuğun sağlam karakterli, kişiliği oturmuş bir birey olarak yetiştirmektir.  Bunun da bazı görev ve sorumlulukları vardır. Eğer bunlar iyi bir şekilde verilmez ise ilerideki yaşantısında sıkıntı yaşayacaktır.  Unutmayın güneşi görmek için geceye katlanmak zorundayız.   Bol gülümsemeler.YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.