Dede (Büyük baba) adayları için

07.10.2014 23:54:23
A+ A-

Dede (Büyük Baba) Adayları İçin

Kimi kişiler dede (büyükbaba)  olmayı kolay sanırlar. Belki de öyledir ama ben bu işin çok şaşırtıcı olduğunu yakın bir zamanda öğrendim.

 

Yakın bir gelecekte bu şerefe sahip olacaklara önerilerde bulunmayı bir borç sayıyorum. Gerçekleri kabul edin.

Kızımın, mutlu haberini, doktorunun, "gözünüz aydın, maşallah siz Anne adayısınız" demesiyle (tahlillerle de doğrulanınca), ilk önce eşiyle ve ardından da  annesiyle müjdeyi paylaşınca, eşim de kısa bir süre sonra benimle paylaştı…..Hem heyecanlandık hem sevindik. Hem de ben bir şaşkınlık yaşayarak ne demem gerektiğini bir müddet kadar algılayamadım. Belki de ilk ağzımdan çıkan kelime “olumsuz” olmuştur.

Bu mutlu olayla birlikte o gün ayrıca baldızımın da nikâhı ve düğün yemeği olmasıyla mutluluğumuz ikiye katlandı… O gün akşam önce Türk Japon Vakfı Kültür Merkezindeki Nikah törenine gittik…Bu mutlu günü sıradan izleyen değil aynı zamanda Nikâh şahidi olarak daha yakından paylaştım…. Geceyi birlikte İncek’te bir kır bahçesinde, sevdiklerimizle beraber güzel bir düğün ve yemeği ile kutladık.

 

Fakat bir müddet sonra işin gerçeğine dönünce….içime tuhaf bir his doğdu: "Nasıl olur?" içimden, "Dede olmak için henüz çok gencim" diye düşünmeye başladım. Aslında bu doğru değildi, elli iki yaşındaydım. Bu kez de, "ama görünüşüm yaşlı değil" diye avundum. Bu düşünce daha saçmaydı.

 

Doğrusu, zamanın akışını değiştirmek bizim elimizde olmayan bir şey. Bir müddet sonra "İyisi mi bunu kabul edip, geçirdiğimiz zamandan zevk almaya bakmalı" diye düşündüm...

 

Haberleşme konusunda eşimin üstüne yoktur. Hemen telefonlar çalışmaya başlar. Her akrabalarımıza ve yakınlarımıza "Yalnızca sana söylüyorum" diye haberi yetiştirir. Şimdiye dek duyduğum en hararetli şey bu torun konusu oldu.

 

Aynı akşam, eşim de bana sevecenlikle bakarak, "Merhaba dede" diyordu.  Ablalarım ve eniştelerim haberi almışlar ve bana gözaydınlığı verdiler. “Dede gözün aydın" diyerek……

 

Bu koşullarda insan nasıl mı sakin olur? Alay edildiği zaman yapacağınız en iyi hareket, üstünde durmadan, gururla hafif bir gülümsemedir.

 

Böyle anlarda, dede adayları çok dikkatli olup eşinin dediklerini yapmalı diye düşündüm. Çünkü onlar biz erkeklerden daha sağduyulu, ince ve hassas düşünebiliyorlar…

Biz erkekler aniden duyduğumuz bir olaya bazen mantıklı tepki veremeyebiliyoruz...

Kuralları değiştirmeyin…!.

Dede ve Büyükbaba olanlar! Diyorlar ki;  Bizden çok nesiller önce kararlaştırılmışlar; bu durumlarda sizin yapacağınız hiçbir şey bu kuralı değiştiremez.

"İster asker kökenli olun, ister yönetici, isterseniz işçi,  her ne olursanız olun, şu kesindir ki, torununuz aklınızı başınızdan alacaktır" diye yorumluyorlar.

Torununuzu dünyanın en sağlıklı, sevecen, güzel ve en akıllı çocuğu olarak görmek en doğal hakkınızdır. Yaşamınızda ilk kez böylesi güzel ve hoş bir duyguyu açıkça gösterebiliyorsunuz.

 

Bundan yararlanmaya bakın. Sağlıklı daha güzel günlere…

 

Ali Cemal Türkmen….

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.