Değerli Aileler

23.05.2014 21:43:06
A+ A-

Bilinçsiz anne olmanın dezavantajlarını anlatmak ne kadar uzun bir cümle silsilesi ise bilinçli anne olmanında dezavantajları artık bize uzun cümleler kurdurur duruma geldi.

Belkide bu aşırı bilinçliliğin altında kontrol mekanizmasının nasıl kullanıldığı ve bu kullanımdaki sorundan bahsedebiliriz..Hastayız ve antibiyotik kullanıyoruz.

 Farkındalık :Hastalığımın farkındayım ve kendime iyi bakmam lazım

 Farkındalık:Bu ilacı içmem lazım

 Uygulama:İlacı zamanında almak.

 Farkındalık ile uygulama arasındaki uyum ,kotrol mekanizmasını iyi kullanabilmektir.Çoğumuz farkındalık kemaline ermiş veli olarak görüyoruz kendimizi.Derken tam da bu cesaretle uygulama noktasında duvara tostladığımızda 'aşamadığımız bir sorun ağına takılıyoruz.'Kurtulmaya çalışırken dahada takılıyoruz.Şimdi ne yapacağım diyoruz????

 Bu paragraf altında bir çok konuyu ele alarak devam edebilirim.Ama 'sorun ağı'ndan bahsetmek istiyorum.İlk cümlem ,neden o ağa bulaştın ?

-Çünkü çocuğumun şu,bu,o... davranışı sorun diyeceksiniz?

 Neye göre desem size?

-Algınıza göremi ,objektif yasalara göremi?

 Yani kişiden kişiye değişen yasalarlamı ülkenizi(ailenizi )yönetiyorsunuz?

 Çocuğunuzda gözlemlediğiniz her davranış sırf sizin beğenmediğiniz bir davranış diye sorun olarak tanımlanamaz.Ve maalesefki beğeniniz dışındaki her davranışa psikolojik sorunmuş gibi atıfta bulunur ve davranış ,kişilik bozukluğu diye etiketlerseniz sonucu tahmin edilebilir bir örnek ; 'hasta olmayana hasta tedavisi uygulayarak onu gerçekten hasta edersiniz.Ve psikolojik izler zor silinir.

 Anne babalara gözlem yeteneklerini iyi derecede kullanmalarını ve geliştirmelerini tavsiye ederim.Diğer yaşıtlarıyla kıyaslamak demiyorum ,gelişim dönemlerindeki ortak davranışları başdaştırabilirsiniz.Anne ve baba olan arkadaşlarınızla fikir alışverişinde buunabilirsiniz.Göreceksiniz ki hemen hemen her cocuk dönemsel davranışları ortak sergiliyorlar.Bu taktik sizin rahatlamanız için güzel bir öneri.Ama algı ve kişisel tercihleriniz ile beklentinizin zıttı davranışları sorun olarak değerlendirirken dikkatli olalım ...

 Aile DANIŞMANI-Semiha Ö.SEZERYORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.