Deniz Yıldızı bahane, ahlaksızlık şahane

12.11.2014 15:49:43
A+ A-

Ekranların sevilen dizisi Deniz Yıldızı, FOX TV’den STAR TV’ye transfer oldu ve yoluna son sürat devam ediyor, iyi reyting alıyor olacak ki 2009 yılından beri hala yayında. Nedir bu diziyi bu kadar başarılı yapan,  aile yapımıza ne kadar hitap ediyor?

Bugüne kadar çekirdek kadro dışında sayısız oyuncunun dâhil olduğu dizi, Türk insanını mı anlatıyor, yoksa olması istenilen Türk insanını mı?

Kimin eli kimin cebinde belli değil

Düşünün siz çok iyi iki arkadaşsınız ve sevgiliniz en yakın arkadaşınızla ilişki yaşıyor, üstüne üstelik hamile kalıyor, sizin en yakın arkadaşınız sevgilinizin en yakın arkadaşının sevgilisi. Başka bir örnek ortağınızla eşiniz sizi aldatıyor, eşiniz sizi terk ediyor, yıllar sonra tekrar bir araya geliyorsunuz sizi tekrar yarı yolda bırakıyor. Kız kardeşiniz, sizin kocanızla aşk yaşıyor ve ondan çocuğu oluyor. Karınızın sizden önceki ilişkisinden bir çocuğu olduğunu yıllar sonra öğreniyorsunuz. Tüm bu saydıklarım yaşanmışken aradan yıllar geçiyor ve bu insanlar hiçbir şey olmamış gibi tekrardan dost olabiliyor aynı çatı altında yaşayabiliyor, bunların yanı sıra birçok yasa dışı olayın da meşrulaştırıldığını görmek mümkün.

Yukarıda verdiğim örnekler ve saymadığım bir çok benzer olay, şüphesiz ki dizinin ana konusunu oluşturuyor. Türkiye’de cinayet sebebi olabilecek olaylar izleyiciye normal şeyler gibi aksettiriliyor. Halkımız da sıkılmadan büyük bir zevkle gençlere aşılanan anormal davranışlar bütününe tepkisini göstermeyerek destek oluyor. Sizlerle Deniz Yıldızı hakkında intersinema.com’dan derlediğim bazı izleyicilerin eleştiri yorumlarını paylaşmak istiyorum, söylediklerimde pek de haksız olmadığımı göreceksiniz.

Selin Demir 07.02.2014 10:57:00

"Denizyıldızını zevkle seyrediyordum, tamam gençliktir, her şeyi anlıyorum, olabilir. Fakat baldızın eniştesine, eniştesinin de baldızla sevgili olmasının çok normalmiş gibi göstermeleri yok mu, şahsen beni çileden çıkartıyor ve artık seyretmiyorum. Yazık"

Nuran Akoz 06.02.2014 22:51:00

"Sözüm senaryoyu yazanlara, tıkandıysanız diziyi bitirin, o ne ya enişte baldız, dizide karakter azlıgından herkes birbirine aşık."

Figen Konat 29.01.2014 14:58:00

"Son zamanlarda tamamen sapıtıldı diye çirkin bir dil ile yazacağım. Arkadaş ortamı bugün kİ diliyle kanka durumunda hep sevgili olunuyor. Aile içi sevgili olma durumu ne kadar çirkin bir örnek. Derhal toparlanıp bitirilmesi gerekir. Dizinizde  doktor adayı öğrencileri konu alıyorsunuz bunların hiç mi muhakeme yeteneği yok hep mi hayatlar laylay lom"

Sevde Ata 23.01.2014 16:34:00

"Senaryoyu yazanları ahlaka davet ediyorum. Unutmayalım! Bu diziyi daha çok gençler izliyor. Bu ne rezillik, bu ne kepazelik. Sizler geleceğin nesilleri, anne ve babaları olacak gençlere ne biçim örnekler sunuyorsunuz? Unutmayalım gençlerimiz her şeyi örnek alabiliyor? Bilinçaltına yerleştirebiliyor. Lütfen senaryo yazarları kendinize gelin, ahlaklı, eğitici -öğretici senaryolar yazın. Yoksa dizinin ömrünü sona erdiririz. Sakın unutmayın. Kendinize gelin"

 

Bu kadar sevilen bir dizide insanlara daha pozitif ve ahlak çerçevesi içinde şeyler aşılanması diziyi izleyen genç nesil açısından çok büyük önem taşımaktadır. Türk milletinin aile yapısında ve kültüründe olmayan kavramları bizlere normal şeylermiş gibi gösterilmesinin biran önce önüne geçilmesi elzemdir.

 

Barış Keklik

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.