Diklenen çocuklar

14.05.2015 22:34:10
A+ A-

Çocuk size ne zaman diklenmeye başlar?  İstediğinizi söyleyin, aslında doğar doğmaz diklenmeye başlar.  Özgürdür o çünkü.  Yaratılışı özgürlük üzerine, boyun eğmeme üzerinedir.

Ağlamaları, direnmeleri, uyumamaları, yemek yememeleri hep bir diklenmedir.  Biz ise bunun farkına ancak onlar 8-9 yaşlarına gelip düşüncelerini daha net, bizim anlayacağımız şekilde ifade etmeye başladıklarında varırız.  Bize neden dikleniyorlar diye düşünür, çözümler üretir veya sinirlenir üzerlerine gideriz.  Yaş ilerledikçe bu diklenmeler daha yoğunlaşır, karakter çatışmaları ortaya çıkar.  Çünkü çocuğunuz büyümüştür artık.  O da bir erişkin olma yolunda ilerlemektedir ve baskıya boyun eğmeyecektir.

Doğumdan itibaren onun isteklerine, duygularına saygı gösterin.  Size yapılmasını istemediğinizi onlara da yapmayın.  Size bağırılmasını istemiyorsanız, ne yapcağınızın size söylenmesini istemiyorsanız siz de ona yapmayın.

Muhteşem bir varlık o.  Sizin gibi, duyguları, hisleri, istekleri olan bir kişi.  Onunla ilişkinizi böyle konumlandırın, iş arkadaşınız, ortağınız, dostunuz gibi.  Onlara yapamadığınız yaptırımları çocuğunuza yaptırmaya çalışmayın.

O sizi aynen böyle görüyor.  Hayat dostu olarak, acısını, derdini paylaşacak, onunla sohbet edecek bir kişi.  Bir eğitmen, sürekli öğüt veren bir kişi olarak değil.  Anne diyor, baba diyor ama sizi dost biliyor.

Siz de onu öyle bilin.  Çocuklarınızla dost olun.  Onları hayata çaktırmadan, kendine güvenlerini incitmeden gururla hazırlayın.  Küçük de olsalar, büyük de.

HAYAT ÇOCUKLARLA GÜZEL

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.