Doğru insan olabilmek zor iştir!

27.09.2014 21:49:05
A+ A-

"Bugün pazar./ Bugün ilk defa.." sözleriyle başlayıp devam eden Nazım Hikmet'in şiiri misali, ölümünün üzerinden çeyrek yüzyıldan falza zaman geçmesine rağmen sık sık hala rüyalarımda gördüğüm amcama bugün ilk defa..

Devam edeceğim ama önce, başlamışken Nazım'ın şiirini bitirmek isterim..

Bugün pazar./ Bugün ilk defa güneşe çıkardılar./ Ve ben ömrümde ilk defa gökyüzünün/ bu kadar benden uzak/ bu kadar mavi geniş olduğuna şaşırarak/ kımıldamadan durdum/ Sonra saygıyla toprağa oturdum/ dayadım sırtimi duvara/ Bu anda ne düşmek dalgalara/ bu anda ne kavga ne hürriyet ne karım/ Toprak güneş ve ben/ Bahtiyarım..

Yirmi dokuz yılda ilk defa bu kadar rahmetli amcama ihtiyaç hissettim.

O sadece amca denip geçilen adam değildi.

Amcadan önce insandı!

Çok ihtiyaç hissettim çok!

O hayatta yok şimdi ama söylemiş olduğu sözler herzaman kulaklarımda belleğimdedir.

İlginçtir, çocukluğumda babamın benim için söylemiş olduğu 'turna görür turnaya, zurna görür zurnaya' sözünün dışında pek sözlerini hatırlamam ama kulaklarıma küpe olacak cinsten amcamın tüm sözleri aklımdadır.

Mesela bir sohpetimiz esnasında şöyle birşey söylediğini hatırlıyorum; 'zaman zaman her ailede gerginlikler yaşanabiliyor. Gerginlik esnasında birisi taşkınlık yapar ve de delice hareketlerde bulunursa, karşısındakinin velice hareket etmesi beklenmeli' derdi..

Bunun gibi bende iz bırakan çok sözleri olmuştur amcamın.

Sadece sözleri değil, mağazamda ürün satışım esnasında bile onun davranmış olduğu gibi davranış sergileyebiliyorum müşterilerime, çünkü yanında eğitilmiş ve büyümüştüm.

Kim olursa olsun, birisi ile ticari veya başka bir problemim olduğunda her zaman onun gibi olmaya çalışıyor ve sonuçta karlı çıkan ben oluyorum.

'Herkes kendisi gibi olmalı' mantığı doğru olsa bile, idöl belirlemek de doğrudur, çok sevdiğiniz birini örnek almak da.

Benimkisi, belirlenmeden sevgi ile oluşmuş olan bir durumdur aslında..

Doğru insan olabilmek merhum amcam gibi, çok zordur!.. Mesela içinde fesatlık barındıran bir insanı doğru yöne doğru teşvik edersiniz. Sözlerinizi tastik eder, tamam der. Döner döner aynı benzer fesatlıklara tekrar devam eder! Vazgeçemez!. Çünkü fesatlığı kendi kontrolü dışında gelişiyor.

Dediğim gibi, doğru insan olabilmek zor iştir!

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.