Ebeveyn ve çocukları / İlk okul zamanları

23.12.2014 19:53:12
A+ A-

Merhabalar

Bu seferki yazım tüm ebeveynlere seslenmektedir. İzninizle direk konuya girmek isterim. Açık ve net olarak demem gerekirse, çoğu ebeveyn ne kadar çocuğuna maddi destek çıksa da önemli olan daha çok manevi yön olacaktır. Bu bizim birinci ipucumuz olarak kalmalı. Biz gençler tabi ki maddi desteğinize saygılıyız ama hayatımız sadece okuldan ibaret değildir. Ama “Yok biz maddi destek yapmak istiyoruz” diye ısrar eden ebeveynlerimiz varsa size birçok önerim olabilir.

Yazımızın merkezine yani ilkokul çocuklarına dönersek, öncelikle onların ne tür şeylere yeteneği olduğunu öğrenmesine yardım etmek için bir sürü yetenekleri ele alan kurslara gönderebilirsiniz. Ne kadar sürerse sürsün, ne kadar sık değiştirirse değiştirsin kesinlikle doğrusunu bulabileceğinize eminim. Fakat daha çok onun merak ettiği şeylere odaklanırsanız, denemeleri daha da heyecanlı olur. Bu şekilde o anki ilgilendiği şeyden hemen sıkılmaz. Tek yapmanız gereken “Parasını ödüyorum işte ilgilenmen için daha ne yapayım..” diye suçlayıcı bir tavır sergilerseniz çok üzgünüm ama tüm masraflarınız asıl şimdi heba oldu diyebiliriz. Bu yüzden gerçekten yardımlarınızın pozitif olduğunu bilmesiniz istiyorsanız tebrik etmeniz ve küçük ödüller vermeniz yeterli olacaktır. Eğer üşengeçliğe odaklanmış ve bir şey yapmak istemezse anlayın ki bebekken anne kucağına fazla alışmış demektir. Yatağındaki sıcaklık onun her şeyi olabilir. Bu yüzden bebekken kesinlikle anne kucağına alıştırmayın. Sadece anne kucağı değil kucağa alıştırmayın derim.

Tabi “Çocuğum sonra da yeteneğini bulabilir, ben şimdi onun dersleri sevmesini istiyorum..” gibi şeyler düşünüyorsanız durum değişir. İlk öncelikle biz gençlerin korktuğu ilk ders Matematik olduğundan ebeveyn olarak o dersi eğlenceli kılmaya çalışın. Aslında bu tüm korktuğu dersler için geçerli ama ben daha somut bir örnekleme yaptım. Okumayı sevmesi ileride her şeyi daha iyi anlamasını sağlayacaktır ve konsantrasyonu daha da düzenlenecektir. Genellikle tarih kitaplarını masalmış gibi, yatmadan önce okumanızı öneririm. Sonuç olarak tarihimize daha da düşkün olacaklardır. Sadece dersler ve okul hakkında konuşmamanızı öneririm. Üzerinde büyük bir baskı oluşturabilirsiniz. Onun yerine daha çok günün nasıl geçtiği hakkında ailecek bir yemek sohbeti olabilir. Ayrıca çocuklardan daha fazlasını değilde elinden geleni yapması için bol bol telkin kurmaya çalışın. 

Genel olarak size verebileceğim ders ve yetenek ipuçlarım bu kadarla sınırlı olacaktır. Birkaç örnekleme kullanarak anlamınızı istedim. Bu yazıyı uygulamaya dökerseniz çok sevinirim. Eğer çocuğunuzda değişim görülürse yorumlarda belirtebilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkür eder ve size bu konuda iyi şanslar dilerim.

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.