Eski sevgili sendromu

17.01.2015 19:56:26
A+ A-

Eski Sevgili Sendromu Nedir ve Nasıl Atlatılır?

Hangi insan, hayatının belli bir bölümünü kendisine adadığı eski sevgilisinden ayrıldıktan sonra "eski sevgili sendromu" yaşamaz ki?  Ve hangi insan, "ömrünün varı" olarak gördüğü sevgilisinden ayrılığı acılar içinde kıvranarak geçirmez ki?

Dostum, bu yazımda eski sevgili sendromu olarak bilinen ve kaba tabir ile "aşk acısı" şeklinde adlandırılan kavram üzerinde durup bu konuda seni aydınlatmak istiyorum.

Eski sevgili sendromu, "yoksunluk sendromu"na ve "çekilme sancısı"na benzetilebilir.

Hani, madde bağımlısı olan biri, belli bir süre o maddeden ayrı kalınca tarifi zor olan bir yoksunluk sendromu yaşar ya. En basitinden bir sigara tiryakisi bile, sigarayı bırakma aşamasında yoksunluk sendromu ve çekilme sancısı duyar. Yıllar yılı vücudunun tüm hücrelerine zerk ettiği nikotinden ayrı kalmanın vücudundaki tepkimeleridir bu.

Eski sevgili sendromu da bir "çekilme ve yoksunluk acısıdır" aslında. Çünkü yıllarca veya aylarca (tabi süre ne kadar uzarsa acı da o denli çok olur) birlikte olunan sevgili, bir anda yabancı oluvermiştir.

İşte bu yoksunluk, insana aşk acısı yaşatır çoğu kez. Bunu, bir trafik kazasında herhangi bir organını kaybeden insanın içler acısı haline benzetebiliriz. Düşünsene, doğumundan itibaren hayat arkadaşlığı yaptığı kolunu veya bacağını yitiren bir insan ne acılar çeker?

Bu benzetmeyi yapmamın sebebi, insan zihninin, belli bir dönem birlikte olduğu kişileri kendisinden bir parça olarak görme eğilimidir. Evet, insan zihni, eski sevgiliyi de kendi bedeninin bir organı olarak algılar. Haliyle bu organın yitimine, yetim kalmış bir çocuk gibi ağlar. Bu ağlayışa da kimileri aşk acısı kimileri de eski sevgili sendromu der.

Fakat bu hastalık, çözümsüz bir hastalık değil. Çünkü eski sevgili özlemi, en kötü olasılıkla birkaç yıl içinde kaybolup gider ve yerini hayat tecrübesine terk eder.

Ayrıca, eski sevgili sendromu veya aşk acısı yaşayan insanların bu acıdan daha kısa sürede kurtulmalarına imkân sağlayan yöntemler de var.

Bunun yanı sıra, eski sevgilinin geri kazanılması da bu sendromu, hiç yaşanmamış gibi kökünden söküp atar.

Eğer böyle bir düşüncen var ise şu siteyi inceleyebilirsin: Eski Sevgiliyi Geri KazanmakYORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.