Evlilik yıl dönümümüz kutlu olsun

08.09.2014 14:18:48
A+ A-

EVLİLİK YIL DÖNÜMÜZ KUTLU OLSUN

Bugün 7 Eylül 2014 Pazar; 29. Evlilik Yıl Dönümümüz,

Bugün benim ve inanıyorum ki eşim içinde  çok özel bir gün. Asla duygusal yazılar yazmadığım bu "bloğumda" bugün biraz istisnai davranacağım.

Çünkü bugün eşimle birlikte çıktığımız evlilik yolculuğunda 29 yılı doldurduk.

Bu rakam aslında,  benden ziyade sevgili eşim, yani genelde bayanlar için büyük bir önem taşıyor. Zira o şu anda, ömrünün tam yarısını benimle birlikte geçirmiş durumda.

Genellikle evliliklerin on yıllık dönümlerinde eşler farkı bir etkinlik yaparlar. Tatile çıkarlar, dışarıda bir yemeğe giderler,  vs.

"Uzun Evliliğin Sırrı konulu seminerde konuşan Temel:

? Eşime hep iyi davrandım. Onu hep memnun ettim. En önemlisi 20. yıl dönümümüzde onu Amerika'ya götürdüm!

? Pekiyi, 40. yıl dönümünde ne yapacaksınız?

? Gidip, onu geri getireceğim!

Biz de zaman zaman evliliğimizin muhasebesini yaparız.

Ben de dün akşam bir ara boş kaldığımda (yatağa girince) -çünkü dün yeterince boş değildik- 29. yıl dönümümüzde bir muhasebe yaptım.

 Yaşadıklarımızı, yaptıklarımızı ve yapamadıklarımızı eşimi, çocuklarımı düşündüm. Birbirimizi nerede gördüğümüzü, birbirimiz için ne ifade ettiğimizi.

Eşimle evlenirken bunun nedeni, gereği ve bu yolculuğun nasıl ilerleyeceği konusunda (kısa süreli de olsa) bekârken bir kaç kez konuşmuştuk. İnsan boşuna yaratılmadığına göre, hayatın içindeki her faaliyetin ve tabi evliliğin de bir anlamı olmalıydı.

Ayrılmamak üzere başlattığımız ve ölüme kadar birlikte yürümek istediğimiz bu yolculuğun bir formatı olacaktı elbette. Biz bu formatı en başta belirlemeye çalıştık. Karşılıklı sınırlarımızı çizdik. Hayatı düzenleyecek ve sorunları çözecek bir "hakem" belirledik.

Evlenmeden hemen önce, o sırada birkaç yıldır evli olan bir büyüğüme  şunu sormuştum:

 "İki ayrı karakterin birbiriyle anlaşması ve birlikte yaşaması zor olsa gerek. Bu evliliği nasıl götürüyorsunuz?" Aldığım cevabı hâlâ unutmadım: "Biz birbirimize kızdığımız ve kavgaya yaklaştığımız zaman yalnız olmadığımızı hatırlıyoruz, birinin daha bizi gördüğünü ve bizden hesap soracağını hatırlıyoruz. Ayrıca birimiz sinirliyken diğerimiz sakince sabreder, hatalıysak döner özür dileriz. Böylece sonunda işi tatlıya bağlıyoruz."

Elbette sorunsuz, kavgasız, gürültüsüz beraberlik olmuyor. Önemli olan, bunların nasıl giderileceğine dair çözüm mekanizmasına sahip olmanızdır.

Bu 29 yıl içinde çevremizde, tökezleyen, sona eren evliliklere şahit olduk. Bazı yeni yuvaların kurulmasına vesile olduk. Bazılarına hakem olarak, dağılmasını önlemeye çalıştık. Elbette biz de sıkıntılar yaşadık.

Dönen çarkın şekli zaman zaman bizde de  bozuldu. İç ve dış baskılardan dolayı bazen savruldu,. Ama evliliği üzerine kurduğumuz o "merkez" hiç yerinden oynamadı.

Şimdi sizleri şahit kılarak, bu evliliği bize bağışlayan rabbimize, dostlarımıza, akrabalarımıza ve güzel yavrularımıza şükrediyoruz..

Başıma gelebilecek en güzel mutluluktu seninle hayatımı birleştirmek!

Yıllar bizi birbirimize daha çok bağlıyor. Sevgimizin her geçen saniye de yücelmesi dileğiyle.

Beni ben yapan senin varlığın canım! Hayatımda olduğun için sonsuz teşekkürler.

 29. evlilik yıldönümümüz kutlu olsun.

Geride bıraktığımız onca yılda her daim yanımda var olarak hayatımı güzelleştirdiğin ve desteğini hiçbir zaman eksik etmediğin için sonsuz teşekkür borçluyum sana.

Nice mutlu yıllarda, birlikte yaşlanmak dileği ile.

Saygılarımla; 7 EYLÜL 2014 PAZAR

Ali Cemal TürkmenYORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.