Evlilikte kaynana

17.11.2015 16:53:59
A+ A-

Düğünlerde evlenen çiftlerimize şöyle bir göz atalım  en az %70'i mutsuz. Hayatlarının belkide en mutlu gününde neden suratları aşık ve mutsuz  olur derseniz  işte cavabı;   "Aile"

Ailelerin evliliğe karışması dışarıdan işleri  kolaylaştırıyor gibi görünse de sonradan işleri daha da zorlaştırmak ta ve evliliği gençler için adeta kabusa çevirmektedir.

Evlilikte yaşanan sorunların en büyük nedeni hem kız hemde erkeğin annesinin yanı kayın validelerin gençler değilde sanki kendileri evleniyor gibi davranmalarıdır. Burda babaların hakkını yemiyelim,  genelde bir şeye karışmazlar baba olarak üstüne düşen görevi  yerine getirmek dışında evlenecek olan gençlere müdalede bulunmazlar yani sorun kaynanalar.

Ailelerin evliliğe yardım etmesiyle, evliliğe karışması tamamen bir birinden farklı şeylerdir. Bu bizim  birazda adet ve kültürünüzünde getirmiş  öldüğü bir durum gibi görünsede kaynanaları bu konuda ikna etmek oldukça zordur.

Hemen hemen  her kız annesinden şu sözleri duymusunuzdur. "Kızım ben sıkıntı çektim  sen olsun  çekme."  yada "Ben kızımı sokakta bulmadım " Evet her ikiside   ilk okunduğunda olumlu bir cümle  gözüksede ayrıntısına indimiz zaman hiçde öyle olmadığını görebiliriz.

Çürümüş geleneksel baskılar ve yönlendirmeler özellikle kız annelerinde ele güne rezil  olma kaygısı  bugünün modern düşünme sistemine uymamakta ve kız erkek aile ilişkilerine zarar vernektedir.

Batı ülkelerinde kız isteme merasimlerinde şunu bunu alcan gibi çağ dışı bir baskıcı uygulama görmemiz mümkün değil,  ama ne yazık ki bizim toplumumuzun  büyük bir kesiminde bu uygulama geçerliliğini korumaktadır.

Kızım rahat etsin mantığıyla 4 bilezik almaya imkanı olan bir damat adayından 10 bilezik istenir ve imkanı olmayan bazı şeylerin gerçekleşmesi diretilirse sonunu siz düşünün. Evlendikten sonra sıkıntının  karı koca olarak birlikte çekileceği malasef düşünülemez.

İster kız annesi olsun ister erkek annesi çiftlerin evlilik sürecinde oluşan sorunları kolaylaştırmak yerine, bunu bir müsabaka gibi görüp bir birlerine üstünlük sağlama yarışına girdikleri için aile ilişkilerine büyük ölçüde zarar vermektedir.

Bu süreçte aile büyüklerimiz daha bilinçli ve sorumlu davranıp problem yaratan değil bir sorun doğduğunda problem çözen bireyler olmalıdırlar.

Evlilik öncesi  mantıksız bulduğum 5 şey;

* Kız istemeğe gidildiğinde tuzlu kahve içmek zorunda kalmak.

* Bir yıl önceden gidilen nisan alışverişinde düğünden sonra giyilecek bornoz takımı almak.

* Kız annesinin istediği süt parası ve sahte olan pastayı kesiyormuş gibi yapmak.

* Kız isteme merasiminde sürekli siz nasılsınız efendim sözünü duymak.

* Evlenmeye gelmiş  çiftlere nikah memurunun  evlenmeyi kabul ediyormusun sorusunu sorması

Evlilik sonrası mantıklı bulduğum 5 şey;

* Düğünden sonra balayına çıkmak

* Düğün biter bitmez kıravatı çıkarmak

* Düğün sonrası hemen eve gelip yemek yemek

* Balayında eşimle kadeh tokuşturmak

* Sevdiğimle aynı evi paylaşacak olmak.Cüneyt Kandemir

Radikal blogYORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.