Gebelik haftaları

28.03.2015 01:19:30
A+ A-

HAFTA HAFTA GEBELİK

1.Hafta: Henüz hamile olmadığınız haftadır. Adet olduğunuz ilk gün hamile kaldığınız gün olarak sayılır. Vücut kendini yeni hazırlamaya başlar. Döllenme sırasında cinsel ilişki olduysa eğer gebe kalmak kaçınılmaz olur. Hamile olduğunuzu 3. Haftadan sonra öğreneceksiniz.

2.Hafta: Henüz hamile olduğunuzu bilmiyorsunuz. Aslında vücutta hormonlar çok büyük değişikliklere uğruyor ama siz bunun fakında olmuyorsunuz.  Bu haftada Hamileliğinizin henüz farkında olmadığınız için adet dönemi sonrasındaki önemli günler arasında cinsel ilişkiye girmeniz durumunda eğer yumurtlama gününe denk geliyorsa gününüz büyük olasılıkla döllenme gerçekleşecektir.

3.Hafta: Fizyolojik olarak değil ama biyolojik olarak hamilesiniz. Embriyonun yavaş yavaş rahime girmeye başladığı haftadır. Hormonların yükselişi bu haftadan itibaren yükseliş gösterecektir. Adet gecikmesini fark ettiğinizde testlerle hamile olduğunuzu anlayacaksınız.

4.Hafta: Adet gecikmesini farkettiniğiniz anda hemen test yaptırabilirsiniz. Bebeğiniz fasulye tanesinden daha küçük ve siz bebeğinizdeki değişiklikleri henüz hissetmemektesiniz.  İleri haftalarda hisseceksiniz, henüz bu mümkün değil.

5.Hafta: Bu haftada sürpriz haberi almış olacaksınız. Bu haftalarda rahim içine doğru ilerleyen olan amniyo keseciği, özellikle 1 damla kadar kan gelebilecek şekilde rahim duvarlarından geçecek. Bunu hissedebilirsiniz.

6.Hafta: Hamilesiniz. İlk bulguları görmek için muayeneye gitmeniz gerekiyor. Mutlu gününüzdesiniz. Kesin hamilelik bulguları doktor tarafından ultrason sırasında görülen amniyo kesesi ile netlik kazanacaktır. Hamile olduğunuzu kesinlikle öğrendiniz. Artık eminsiniz ve bir can taşıyorsunuz. Annelik duyguları dediğimiz ruhsal değişiklikleri henüz hissetmiyorsunuz ancak ilerleyen haftalarda fazlasıyla hissedeceksiniz.

7.Hafta:  Bu haftada özellikle sabahları mide bulantısı yaşayacaksınız. Baş dönmeleri ve halsizlikte olabilir. Bebeğiniz artık yaklaşık 1 cm kuru fasulye büyüklüğünde… Kalp kesecikleri belirlenmeye başlıyor. Henüz kalp atışlarını duyamazsınız.

8.Gebelik Haftası: Bir önceki haftada olan şikâyetler devam etmektedir. Mide ekşimesi, hazımsızlık da oluşabilir. Bu şikâyetler çok artmadıkça doktora başvurmanıza gerek yoktur. İkinci Ayı doldurdunuz ve üçüncü aya geçiş yapıyorsunuz. Rahiminiz portakal büyüklüğünde ve büyüdükçe siz hissedecek ruhsal – duygusal değişiklikler yaşayacaksınız.

9.Hafta: Artık bebeğiniz embriyo değil fetüs olarak adlandırılıyor. Kuru fasulyeye benzettiğimiz bebeğiniz bu haftada küçük insan görüntüsünü yakalamıştır. Daha önceki şikâyetlere kasıklarda ağrı şikâyeti eklenecek. Ağrıya bir de kanama eklenirse mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.

10. Hafta: Bebeğinizin yüzü belirginleşti. Fakat bu hareketleri hissetmeniz için bebeğiniz daha küçük. Ancak ultrason ile görebilirsiniz. Memelerde artan damarlanmaya bağlı oluşan hassasiyet yanında boyutlarında büyüme de belirgin hale gelmeye başlamıştır. Gebelik için tasarlanmış destekli sutyenlerin kullanmanız şikâyetinizin azalmasını sağlayacaktır.

11.Hafta: Bu haftada tekrar kontrole gitmeniz ve hamilelik dönemi boyunca da doktor kontrollerinizi aksatmamanız gereklidir. Bebeğinizin organları taslak olarak oluşmuştur. Bu haftadan itibaren bebeğiniz yasalar karşısında da birey kabul edilmeye başlandı. Bebeğinizin baş popo uzunluğu 44 milimetreye ulaştı. Bulantılarınız azaldı. İştahınız düzelmeye başladı.

12.Hafta: Bu haftanın sonunda 3. Ayınızı doldurmuş olacaksınız. Hamileliğin en rahat dönemi 3. ve 6. Ay arasıdır. Çok daha rahat bir döneme girmiş bulunmaktasınız.  Aşerme ve şikâyetleriniz azaldı. Ancak bu haftada diş eti kanaması yaşayabilirsiniz. Bunun için normalde kullandığınız diş fırçalarından daha yumuşak diş fırçaları tercih eteniz önerilir. Bunun dışında bebeğinizin tırnakları uzamaya başlamış diş etlerinde diş yerleri de oluşmaya başlamıştır.

13.Hafta: Şikâyetler hemen hemen kaybolmuş durumdadır ancak baş ağrısı çekebilirsiniz. İlaç kullanmak yerine biraz istirahat etmek iyi gelecektir. Bebeğinizin boyu poposundan başına 70 milimetreye ulaştı ve sinir sistemi hala gelişmesine devam etmektedir. Hatta refleksleri belirginleşti.

14.Hafta: İştahınız düzeldi, uyku düzeniniz düzeldi ve diğer şikâyetleriniz bitti denebilecek kadar azaldı. Ancak kabızlık yaşayabilirsiniz. Bol su içmelisiniz, kafeinden kaçmalısınız. Doktora başvurmanız önerilir. Bebeğinizin ses telleri oluşumunu tamamladı. Parmak izleri belirginleşmeye başladı.

15.Hafta: Bu haftada bebeğiniz yaklaşık 45 gram kadardır. Elinizi karnınıza koyduğunuzda rahiminizi hissedebilirsiniz, karnınız iyice belirginleşti. Bebeğinizin boyu 100 milimetreye ulaştı. Bu haftada bağırsak hareketlerinizi bebeğin hareketleri olarak karıştırabilirsiniz. Bebeğinizin ayak ve elleri ayırt edilebilir durumdadır, ultrason ile görebilirsiniz.

16.Hafta: Bu haftada biraz şansınız varsa bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Bebeğinizin boyu başından poposuna 110 milimetreye ulaşmıştır. Bebeğinizin emme refleksi olabilir. Bunu ultrasonla görebilirsiniz. Bunun dışında anne adayında belli bölgelerde damarlanma görülebilir. Özellikle beyaz tenli bayanlarda daha belirgindir. Çok aşırı fazlalığı söz konusu olursa doktorunuza başvurmanız önerilir.

17.Hafta: Bu haftada artık daha rahat kıyafetler tercih etmelisiniz, beliniz kalınlaşmıştır. Bebeğiniz poposundan başına kadar olan boyu 130 milimetreye ulaşmıştır. Bu hafta da bir takım testler yapılır(zekâ testi vb.) Doktor muayenelerinizi aksatmamanız gerekmektedir.

18.Hafta: Bebeğinizin el ve ayakları artık hareket edebilir. Daha önce hamile kaldıysanız bebeğinizin harekelerini hissedebilirsiniz. Ancak ilk hamileliğiniz ise bebeğinizin hareketlerini hissetmeniz için henüz önünüzde bir iki hafta daha var. Bebeğiniz yaklaşık 180-200 gram ağırlığındadır.

19.Hafta: Bebeğiniz yaklaşık 230 gram ağırlığa ulaştı ve yüz kemikleri sertleşmeye başladı. Bebeğiniz sizi duyabilir. Onunla konuşun…

20.Hafta: Bu haftada rahim göbek deliğinizin seviyesine ulaşmış olacaktır. İlk kez hamile olanlar bu hafta bebeğinizin hareketlerini hissedebilirsiniz. Bu haftada bebeğinizin uyku düzeni oluşmaya başlamıştır. 20 dakika ile 2 saat arası değişiklik gösterebilir. Göbeğinizin orta kısmında kahverengi çizgi belirebilir. Bu çizgi doğum yaptıktan sonra kaybolacaktır. Rahimdeki büyüme sonucu göbekte kaşınmalar olabilir. Bol su içilebilir ve ya cilt nemlendiricilerle masaj yapılabilir. Bebeğinizin kilosu yaklaşık 300 gram ağırlığındadır. Bebeğiniz sesleri algılamaya başlamıştır. Onunla konuşun, belki size tepki bile verebilir.

21.Hafta: Rahim hızla büyümektedir. Onu tutan bağlar gerildiğinden dolayı anne adaylarında kasık ağrılarında artış olabilir. Bu ağrıların idrar yolu enfeksiyonu ile karıştırılmamalıdır. Anne adayı önlem amaçlı bir kadın doğum uzmanına görünerek gerekli tahlil ve kontrolleri yaptırmalıdır. Herhangi bir olumsuz durum erken doğum eylemine neden olabilir. Ayrıca bebeğinizin kıkırdağımsı yumuşak kemik yapısı, hızla kalsiyum ile güçlenmektedir. Kalsiyum içeren yiyecek ve içeceklerle ona yardım edin…

 

Kaynak: www.gebelikhaftasi.org

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.