Genç odası değil bilim odası yapın

18.03.2015 10:00:42
A+ A-

Yok çocuk odası, yok genç odası; durmadan çıkarıyorlar mobilyacılar. Yani bir de 'Yaşlı odası', 'Kadın odası', 'Erkek odası', 'Konken, iskambil, okey odası' falan çıkarırlarsa hiç şaşmam.
 
Yok salon, yok oturma odası, yok konuk(misafir) odası dediler; konuk odası belki aydan aya oturulan biryer olmuş, boş boş duruyor, içinde onbinlerce(on binlerce) liralık mobilyalarla; o parayı kitaplığa ve kitaplara verseniz hem sizin için hem çocuklarınız için hem ülke için, hem insanlık için daha iyi olmaz mı? O parayı belki de hiç oturmayacağınız konuk odasına vereceğinize çocuğunuza bir mkroskop alsanız hem çocuğunuz için hem sizin için hem ülke için hem insanlık için daha doğru olmaz mı? Gelen konuklarınız salonda ya da oturma odasında oturuverse olmaz mı?
 
Ben genç odası denilen şeye karşıyım kardeşim. Nedir ya genç odası? İnsanları genç, yaşlı diye sınıflamak doğru mu? Gençleri gençlikleriyle sınıflamak ve sınırlandırmak doğru mu? Mobilyacılar alim değiller ki toplum adına kararlar veriyorlar, yönlendirmeler yapıyorlar? Mobilyacılar mı yönlendirecek toplumu, çocukları, gençliği, insanları, halkı; felsefe, bilim, düşünürler, alimler, bilgeler, öğretmenler, mühendisler, doktorlar, yazarlar, şairler varken? Yani 'Sen gençsin, genç gibi yaşa, genç gibi davran ne demek?', 'Sen gençsin, genç kal' ne demek? Nedir bu çocuklara, gençlere, insanlara, topluma biyolojik yaklaşımlar? Genç odasının, insan odasından ne farkı olabilir? Sonra da duvarlara abuksubuk, yoz yoz ünlülerin, sanatçıların posterlerini yapıştır; saçmasapan müziklerle hopla zıpla; yozlaş, değil mi? Bu mu genç odası? Aman kalsın, böyleyse hiç genç olmayalım daha iyi.
 
Genç nedir? Okula gitme zorunluluğunun olmadığını varsayarsak ya okula gidendir ya işe giden. Bunları gençlik, gençlikleri mi birleştirecek? Yani ikisinin odası da, duvarları da aynı şeylerler mi dolacak? Okula gidenin odası kitaplarla dolu iken işe gidenin odası nelerle dolacak? İş aletleri, oyuncak iş makinasıları(makinaları) ile mi? Onları neyle, nasıl, neye yönlendireceksin, genç odası deyip? Mobilyacılar kitap okuyorlar mı, mobilyacılar yılda kaç kitap okuyorlar, mobilyacıların kitap diye bir gereksinimleri var mı? Kitap gereksinimi olmayan insanlar çocukları, gençleri toplumu nasıl ve hangi hakla yönlendirecekler?
 
Çocuk odası ne, genç odası ne? Çocuğa ayrı, gençe ayrı oda mı alacak insanlar? Aynı oda da yaşayamıyorlar mı? Çocuğa ayrı, gençe(gence) ayrı oda mı yapılıyor? Beşiği kaldırırsın yerine masa koyarsın, al sana çocuk odası olmayan bir oda; masanın yanına bir kitaplık, bir bilgisayar koyarsın, al sana bambaşka bir oda yani oda gerçekte aynı oda yalnızca eşyalar değişdi(değişti). 
 
Gençlik geçici ve nicel birşey; geçici ve nicel şeylere belbağlamayalım(bel bağlamayalım); insanı yozlaştırırlar, insanlıktan uzaklaştırırlar.
 
Bence çocuklara çocuk odası, gençlere genç odası yapılmasın; bilim odası yapılsın. Bilim odasında kitaplıklar, kitaplar, masalar, bilgisayar, teleskop, büyüteç, mikroskop, taş kolleksiyonu(biriktirimi), pul kolleksiyonu, kağıtlar, kalemler, deney tüpüleri(tübleri), deney malzemesileri(malzemeleri) falan olsun. Yani çocuklar, gençler çocukluğa, gençliğe yani bedenlerine yani kütlelerine yani niceliğe değil bilime, ülkeye, insanlığa yönelsinler. Bunları yapabiliyor musunuz, yapabilir misiniz? Yoksa sizin için çocuk odası çocukların, genç odası da gençlerin oynadığı odalar mı?
 
Ey mobilyacı neden bilim odası yapmıyorsun da saçmasapan şeyler peşinde koşuyorsun? Neden korsanımsı, arabamsı, kovboyumsu, savaşımsı şeylerle çocukları yanlış yönlere yönlendiriyorsun? Genç onlar yani ülkemizde artık lise eğitimi de zorunlu olduğundan öğrenci onlar. Neden öğrenci odası ya da bilim odası ya da araştırma odası yapmıyorsun? Bilim odası ya da öğrenci odası ya da okul odası yapıp neden çocukları, gençleri kitapa(kitaba), bilime, teknolojiye, araştırmaya, insanlığa, topluma, ülkeye, vatana yönlendirmiyorsun?
 
Bir ülkeyi felsefe, bilim, düşünürler, alimler, bilgeler yönetmezse bilimle ilgisi olmayan herkes yönetir. 
 
Bilim odası okula giden gençe de, okula gitmeyen gençe de yararlı olur ve topluma, ülkeye, insanlığa, bilime, teknolojiye; hoplamanın zıplamanın, yozlaşmanın ise kimseye yararı olmaz, zararı da olur.
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternetde yayınlandığı zaman: 18.3.15/09.58