Gizli düşman "Teknoloji"

12.02.2015 10:11:17
A+ A-

Teknoloji iki tarafı keskin bıçak gibidir. Tutmasını bilmezsen zarar verir hatta öldürür fakat gerektiği gibi tutarsan fayda sağlar. Tıpkı evde çocuklarımızın elinde bulunan telefon, tablet ve bilgisayar gibi… İstediğiniz kadar çocuğunuzu dışardaki tehlikelerden koruyun eğer kontrolsüz internet ve bilgisayar varsa zaten tüm dünya o çocuğun odasındadır iyisiyle de kötüsüyle de. İnternet iyi kullanıldığında güçlü bir eğitim aracıdır.

Çağımız artık teknoloji çağıdır; akıllı telefonlar, arabalar hatta akıllı evlerde yaşıyoruz artık.  Evi, işi tek tuşla yönetebiliyoruz. Dünyanın neresinde olursak olalım istediğimiz an cep telefonundan kontrol edebiliyoruz. Ve çocuklarımız da bu çağın çocuklarıdır. Konuştukları dilden tutunda tüm davranışları bu çağın ürünüdür; kısa cümleler, sanal arkadaşlıklar, oyun bağımlısı, dikkat sorunu olan ve kitap okumaktan çok sıkılan bir nesil… Çünkü her şey önlerinde hazır. Tek tuşla dünyaya açılıyor, hiç tanımadığı insanlarla arkadaş oluyor ve günlük hayatta hiç olmadığı kadar rahat oluyor. Gerçekte hayatta özgüveni düşük, asosyal ve dikkat sorunu olan çocuk sanal alemde popüler olabiliyor. Bu durumdaki bir genç  kendini dış dünyada değersiz hissederken sanal dünyada değer görüyor ve daha bağımlı hale geliyor. Okuldan gelir gelmez hatta serviste başlıyor sanal dünyası.           

Şimdiki çocukların deneyimleri sanal, oyunları sanal,  beklentileri sanal bu da onları doyumsuz, mutsuz ve depresyona yatkın hale getiriyor daha sayamadığımız nice zararlar (zorbalık, taciz, küfür vb.)Ne istekleri bitiyor ne de mutlu oluyor. Çünkü gerçek dünyayı tanımadan büyüyorlar.       

ÇÖZÜM ÖNERİLER         

Öncelikle anne-babaların günümüz teknoloji araçlarının riskleri hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir; yasal olmayan, cinsellik ve şiddet içeren internet siteleri, tehlikeli olabilecek insanlarla iletişim kurma, oyunlara aşırı bağımlılık, fiziksel bozukluklar( kamburluk, odaklanma, aşırı kilo vb.) … Bunlar çocukların karşılaşabilecekleri ve önlem alınması gereken tehlikelerden sadece birkaçı.   Bunun için;

              - En az bir öğün yemeği birlikte yemeye çalışın.

              - Öncelikle teknoloji nasıl kullanılması gerektiğini çocuğunuza anlatın.

              - Eve gelir gelmez TV’yi açmayın. Tek başına televizyon izlemesine izin vermeyin, birlikte kaliteli programlar izleyin ve birlikte eleştirip yorumlayın.

              - Sosyal medyadan çocuğunu takibe alın. Bilgisayara önleyici programlar kurun. Çocuğunuzun arkadaş listesini kontrol ediniz. Ama bunu onu incitemeden yapın.

             - Saatlerce bilgisayar başında oturmasına izin vermeyin.

             - Ev ve aile içi bazı kullarınız olsun; örneğin, belli bir yaştan sonra telefon alınır ya da günlük yarım saat bilgisayar oyunu oynanır fakat çok büyük yasaklar koymayın.

            - Çocuğunuzun odasında televizyon ve belli bir yaştan önce bilgisayar koymayın.

            - Çocuğunuzu sohbete teşvik edin; önce siz gününüzü anlatın sonra ona anlattırın.

             - Çocuğunuz sussun diye ya da oyalansın diye asla telefon, bilgisayar vb. aletler vermeyin.

Çocuklarımız bizim her şeyimiz, onları yetiştirirken çok donanımlı olmak gerekiyor. Çağımız hatayı kabul etmiyor. Ki söz konusu çocuklarımızsa asla… görüş, öneri ve sorularınız için iletişime geçebilirsiniz…

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.