Hamilelik belirtileri nelerdir?

20.01.2016 14:15:34
A+ A-

Ana rahmine düşüş, son adet tarihinizin ilk gününden yaklaşık 2 hafta sonra gerçekleşir. Yani 3 haftalık hamile olabilir ancak hamile olduğunuzu bilmiyor olabilirsiniz! Bu önemlidir çünkü bebeğiniz, rahme düştükten sonraki 2-8 hafta arasında zarar görmeye karşı hassastır. Bu dönem, bebeğinizin yüz özellikleriyle kalp ve böbrekler gibi organlarının şekillenmeye başladığı dönemdir.

Yedikleriniz, içtikleriniz, kullandığınız sigara veya maruz kaldığınız her şey bu dönemde bebeğinizi etkileyebilir. Bu nedenle, hamile kalmadan önce sanki hamileymiş gibi davranmaya başlamanız iyi olur ve yine bu nedenle, hamileliğe hazırlık önemlidir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Hamile kaldıktan hemen sonra hamile olduğunuzdan şüphelenmeye başlayabilirsiniz, ama bunu ancak vücudunuzun ritmiyle gayet uyumlu olursanız yapabilirsiniz. Düzenli olarak meditasyon, yoga veya ruhsal uygulamalar yapan kadınlar, bunları yapmayan kadınlara göre vücutlarıyla daha uyum içindedir. Bu nedenle size önerimiz, meditasyona hamile kalmadan önce başlamanızdır.

Birçok kadın, döllenmeden birkaç gün sonra döllenmiş yumurta rahim duvarına tutunana kadar erken hamilelik belirtilerinin farkına varmaz. Bazı kadınlar hiçbir belirtinin farkına varmaz ve adet dönemi gecikince "Hamile miyim?" diye şüphelenir.

Yaklaşmakta olan anneliğin bazı ilk belirtileri vardır. Hamileliğinizin ilk dönemlerinde bunların hepsini veya bir kısmını hissedebilir, ya da hiçbirini hissetmezsiniz. İşte test yaptırmanız için size ipucu verecek erken hamilelik belirtileri;

1- Hassas, şişmiş memeler

Hamileliğin ilk belirtileri memelerinizde fark edilebilir. Döllenmeden iki hafta sonra hormonal değişiklikler memelerinizi hassaslaştırabilir, ağrı veya sızıya yol açabilir. Memelerinizde dolgunluk ve ağırlaşma da hissedebilirsiniz. Meme uçlarında ağrı verici bir hassasiyet oluşur. Vücudunuz hormonal değişikliklere alışınca bu ağrılarınız azalacaktır.

2- Meme başı çevresinin (areola) koyulaşması

Bu durum en erken, döllenmeden bir veya iki hafta sonra görülebilir. Bazı kadınlar, areolalarının çevresindeki şişkinliği fark edebilir. Bunlara Montgomery kabartıları denir. Bunlar bebeği emzirmeye başladığınızda meme uçlarına ıslaklık sağlarlar. Ancak bu durum, hamilelikle ilgisi olmayan bir hormonal dengesizlik ile ilgili veya daha önceki hamileliğinizden kalma bir etki de olabilir. Hatta doğum kontrol haplarının kullanılmasıyla bile ilgili olabilir.

3- Sık idrara çıkma

Bunun temel sebebi, hormonal değişiklikler nedeniyle kadının böbreklerine kan akışının %35 ? 60 civarında artış göstermesidir. Ekstra kan akışı, döllenme sonrasında, böbreklerin %25'e kadar daha fazla idrar üretmesine sebep olur.

4- Alın ve yanaklarda koyu renkli lekeler

Bu lekeler, ciltteki pigment hücrelerini etkileyen hormonal değişiklikler nedeniyle oluşur ve bunlara "kloazma (gebelik lekesi)" adı verilir. Bu durum, ayrıca doğum kontrol haplarının yan etkisi olarak da ortaya çıkabilir. Göbek ve göbeğin ortasından aşağı doğru oluşan bir çizgide de koyulaşma izlenebilir.

5- Aşerme

Aşerme bazen hamilelik belirtisi olabilir. Ancak bu duruma kesin hamilelik belirtisi olarak güvenmeyin. Bu tamamen kendinizin yarattığı bir durum olabilir ya da vücudunuzun belli bir gıdaya ihtiyacı olduğunun belirtisi de olabilir. Ancak aşermeler, bu listedeki diğer bazı belirtilerle birlikte görülürse, hamilelik olasılığınız yüksektir.

6- İmplantasyon kanaması veya ağrı

Yumurtlamadan yaklaşık 8 gün sonra döllenmiş yumurtanın bölünmesiyle oluşan hücrelerin rahim duvarına girmesiyle implantasyon lekelenmesi adı verilen, hafif pembe veya kahverengi renkte kanama lekeleriyle birlikte karın ağrısı görülebilir. Ayrıca, adet döneminiz sırasında da lekelenme (çok hafif kan lekeleri) olabilir, bunun sebebi, yumurtanın rahmin iç duvarındaki hücrelerde ilerlemesidir. Bazı kadınlarda, hamileliğin ilk dönemlerinde vajinal akıntıda artma görülür.

7- Yorgunluk

Progesteron hormonundaki artış, bütün gün sadece ofiste oturmuş olsanız bile kendinizi sanki maraton koşmuşsunuz gibi yorgun hissetmenize sebep olabilir. Yorgunluk, kendi başına bir belirti olmasa da, hamilelikte ilk dönemin bir göstergesi olabilir.

8- Sabah bulantıları

Döllenmeden en erken 2 gün sonra mide bulantısı hissetmeye başlayabilirsiniz. Ancak sabah bulantıları sıklıkla döllenmeden birkaç hafta sonra başlar. Bazı kadınlarda ise hiç görülmez. Mide bulantısı her zaman olabilir: Sabah, akşam ve hatta gece. Ayrıca, tat duyunuzun değiştiğini de fark edersiniz. Bazı kadınlar, ağızlarında metal tadı olduğundan, bazıları kahve, çay veya normalde sevdikleri yiyeceklerin tadına dayanamadıklarından bahsederler.

9- Bazal vücut ısısı yüksek olur

Bu durumu ancak, bazal vücut ısınızın kaydını tutuyorsanız fark edersiniz. Eğer bazal vücut ısınız, 18 gün boyunca normalin üzerindeyse muhtemelen hamilesinizdir. Bazal vücut ısısı, sabah yataktan kalkmadan, genellikle saat 6 civarı, uyandıktan sonra ilk iş olarak ölçeceğiniz vücut ısısıdır. Ölçümü hep aynı saatte yapmak önemlidir. Isı ölçümü ağızdan, vajinal veya rektal yolla yapılabilir; tek dikkat edilmesi gereken her zaman aynı yolla yapılmasıdır.

10- Aşırı tükürük oluşumu

Değişen hormon seviyelerinin bir sonucu olarak gebeliğin yaklaşık 6. haftasında görülebilir. Nadiren hamileliğin ilk ve son üç ayında izlenen hızlı hormonal değişim dönemlerinde de görülebilir.

11- Baş ağrıları

Hamileliğin ilk dönemlerinde baş ağrıları hormonal değişiklikler nedeniyle ortaya çıkar; ancak hamilelik döneminde kadının dolaşım sisteminde bulunan kan hacmindeki normal artış nedeniyle de görülebilir.

12- Şişkinlik ve kabızlık

İlk üç ayda yaygın olarak görülür. Progesteron hormonunun bağırsak hareketlerini yavaşlatması nedeniyle olur.YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.