Hamilelikte cinsel ilişki zararlı mı?

12.02.2015 14:01:34
A+ A-

Hamilelik döneminde çoğu anne adayının aklında; hamilelikte cinsel ilişki zararlı mı? sorusu vardır. Akıllardaki bu soru ilk hamileliğini yaşayan bayanların zor ve sıkıntılı bir dönem geçirmesine neden olur. Bayanların büyük çoğunluğu pek çok soru gibi bunu da doktorlarına sormaya çekinirler ve hamilelik boyunca cinsellikten uzak kalarak eşlerini ve kendilerini adeta cezalandırırlar.

Normal bir hamilelik sürecinde cinsel ilişkinin zararlı olmadığını belirten uzmanlar, ilişkiye girmenin düşüğe neden olması veya bebeğe zarar vermesi gibi bir durumun da söz konusu olmadığını belirtiyorlar. Oysa ki çoğu kadın düşük yapacağından veya bebeğinin zarar göreceğinden korktuğu için hamileliği boyunca cinsel ilişkiden kaçınmaktadır. Halk arasında, bu dönemde cinsel ilişkiye girmenin düşük veya bebeğin sakat doğacağı inancının olması hamile kadınların bu konudaki çekincelerinin başlıca nedenleri arasındadır.

Uzmanlardan edinilen bilgiye göre bebeğin etrafında oluşan koruyucu bariyer nedeniyle ilişki esnasında bebeğe bir zarar gelme riski yoktur. Doktor aksini söylemediği sürece cinsel ilişkinin düşüğe sebebiyet verme ihtimali de yoktur. Hamile bayanlar kendilerini zorlamayan uygun pozisyonları tercih ederek hamileliğin ilerleyen dönemlerinde de ilişkiye girebilmektedir.

Yazının orijinali ve devamı için; buradan sitemize giriş yapabilirsiniz. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.