Herkesin Facebook’u var benim yok!

05.01.2015 22:57:01
A+ A-

Aslında son zamanlarda ne zaman duyacağım diye korka korka beklediğim bir soruydu bu:

“Sınıfta herkesin Facebook’u var benim yok!”

Hiç değilse bir iki sene daha beklese daha mutlu olabilirdim. 9 yaşında bir çocuk neden Facebook hesabına ihtiyaç duyar diye düşünme zahmetinden kurtulurdum hiç değilse.

Beni sorudan daha da fazla düşündüren kısım, sınıfta herkesin Facebook hesabı olması kısmıydı. Sınıfta bir tek kızımın Facebook hesabı yok ise, diğer ebeveynler nasıl ikna olmuştu, ben neden erken olduğunu düşünüp, ertelemiştim?

Öncelikle belirtelim, “Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası”(COPPA) gereği 13 yaş altında çocukların Facebook’ta olmaması gerekiyor. Zaten bu yasalar olmasa Facebook çoktan çocuklara açılmış olabilirdi. Ama buna rağmen, uzmanlara göre sadece Amerika’da 9-12 yaş aralığında yaklaşık 7,5 milyon Facebook kullanıcısı var. Facebook bu konuda titiz davrandığını yılda yaklaşık 800bin hesabı kapattığını açıklasa da uzmanlar bu rakamın gerçek rakamlardan oldukça uzak olduğunu düşünüyor. Bence Facebook bugün 13 yaş altı hesapları gerçekten tespit etse ve kapatsa pazarda ciddi bir kayıp yaşayabilir.

Londra Ekonomi Okulunun gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre İngiltere’de 9-12 yaş arası %43 çocuğun Facebook hesabı var, Hollanda’da %70, Fransa’da %25, bütün Avrupa’da ise ortalama %40… Türkiye’de bu yönde bir çalışma bulamadım, bu yüzden kendi yakın çevremden küçük bir anket ile yardım aldım. Katılanlara bu fırsatla tekrar teşekkür ediyorum, hatta siz de katılmak isterseniz yazının sonunda linki bulabilirsiniz. Kendi anketime bakarsam, 9-12 yaş arası her 10 çocuktan neredeyse 8’inin Facebook hesabı olduğunu söyleyebilirim. Dahası bu çocukların neredeyse %100’ü Facebook hesabı açmak için ailelerinden yardım almış durumdalar.

Gerçekleştirdiğim ankete 13 yaşından küçük çocuğu olan, yaşları 35 ila 45 arasında pek çok meslek grubundan anne-baba katıldı ve fikirlerini paylaştılar.  Ankette, çocukların neden Facebook hesabı olduğunu, yoksa kaç yaşında olabileceğini, Facebook’u hangi amaç ile kullandıklarını, ebeveynlerin nasıl kontrol ettiklerini sormuştum. Aldığım cevaplardan bazıları şöyle:

-          Çocuğumun Facebook hesabı var, çünkü çevresindeki birçok arkadaşının da var ve oyunları da Facebook'tan oynuyor.

-          Çünkü bilişim çağında yaşıyoruz. Sosyal ağlar da hayatımızın önemli bir parçası. Çocukları bundan uzak tutmak doğru gelmiyor bana. Tabii ki gözetimli kullanıyorlar.

-          Sadece oyun oynuyor,  hesabı aramalara kapalı, sohbet kapalı, sadece arkadaşları var, fotoğraf yüklemesi yasak, oyun dışında her şey yasak aslında.

-          Arkadaşlık isteklerine kapalı, sadece sınıf arkadaşları ve akrabaları ile iletişimde.

-          Var, çünkü tüm sınıf arkadaşlarının vardı. Keşke hiç olmasa ama...

-          İstediği için açtım. Benim hesabıma bulaşmıyor artık. Ama o da sınırlı tabii...

-          Olmasında bir sakınca görmediğim için açtım ama daha sonra yanlış bir karar olduğunu düşünerek kapattım.

-          Şu anda yok ama ilkokula başladığında olabilir.

Görünen o ki arkadaş ve oyun faktörü 13 yaşından küçük çocukların Facebook’a katılmalarındaki en büyük neden.

Diğer bir merakım ebeveynlerin ve çocukların 13 yaş kuralını bilip bilmedikleri ve bunu çocuklarına nasıl açıkladıkları idi. Ankete katılan anne babaların %50’si 13 yaş kuralından haberleri olmadığını belirtmişler, bir bölümü de bu soruyu atlamış. Diğerleri kuralı bildiklerini ve doğum tarihini değiştirdiklerini, çocukların da bunu bildiğini yazmışlar. 

Peki, çocuklarının Facebook hesabı olmayan anne babaların gerekçeleri neler?

- Çocuğumun yaşı itibariyle Facebook kullanacak bilinçte olduğunu düşünmüyorum

-Facebook politikasında 13 yaş kuralı oldukça açık ve net, çocuğumuza kurallar çok da önemli değil böyle delebilirsin işte diye yol mu gösterelim?

- Yok, çünkü ihtiyaç duymuyor. 16 yaşından itibaren isterse hesap açabilir

-Facebook hesabi yok. Kızım 8 yaşında ve interneti sadece benim gözetimimde kullanıyor. Dersleri için gerekli araştırmaları yapmak ve yaşına uygun çizgi filmler seyretmek için örneğin.

-Facebook’ta zaman geçirmesini, oyunlar oynamasını sakıncalı buluyorum çocuk olmanın gereği olan hayal gücünü yok ettiğine ve çocukları asosyal bireylere dönüştürdüğüne inanıyorum.

- Çocuklarım 6 ve 9 yaşındalar. Bu yaş için gereksiz olduğunu düşünüyorum. Bu kadar erken tanışmalarına gerek yok. Sanal âlemde her türlü tehlikeyle karşı karşıyalar.

-Facebook yetişkinler için tasarlanmış bir sosyal ağ, çocuklara uygun değil.

-Facebook hesabını bir tarafa bırakalım; E-Bay, Google, Apple, Yahoo gibi teknoloji devlerinde çalışanların çocukları kara tahtada eğitim görüyorken neden biz çocukları teknoloji ile tanıştırmada bu kadar aceleciyiz?

Verilen cevapların hepsi kendince haklı. Sanırım beni de bunu yapmaktan alıkoyan en önemli unsurlar, güvenli bulmamam ve 13 yaş kuralı, ama bir yandan da her şey kuralına uygun olsun diye kızımı bir şeylerden mahrum ediyormuşum hissine kapılıyorum.

Bütün bunları düşünürken, insan merak etmeden duramıyor.  13 yaş altı çocukların ilgisini çeken bu kadar fazla oyun varken ve bu oyunlarda aktif olabilmek ve ilerleyebilmek için oyuncuyu Facebook’a bağlanmaya zorlayan bir sistem varken, 13 yaşından küçük kullanıcıları kendisine çekmeye çalışan ve yaş konusunda hile yapmaya adeta davet eden Facebook, bu kuralında gerçekten ne kadar samimi?

Microsoft Research ‘e göre,  Facebook’ta hesabı olan çocukların %76sının ailelerinden yardım alıyor. O zaman, ebeveynler çocuklarının çevrimiçi içerik ve hizmetlere erişmesi konusunda bu kadar gönüllü iken yaş sınırlamaları koymak ne kadar gerçekçi ben de emin değilim. Ebeveynlerden sorumluluğu üstlendiklerine dair bir onay alınarak bu giriş yapılsa ve bu küçük hilelere gerek kalmasa belki içim biraz daha rahat edecek. Bir süre sonra bu olursa şaşırmayacağım aslında, çünkü bu gidişle neredeyse eli tablet tutan her çocuğun bir Facebook hesabı olacak gibi görünüyor.

Yazımın sonunda ise hala kararsızım, sanırım bir süre daha olmaması gerektiği yönünde fikrim ağır basacak ama üzerimdeki baskıya göre ilerleyen zamanda ne olur bilemiyorum. Diren Hande!

Peki, bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? Ankete katılmak isterseniz cevaplarınızı bekliyorum .

https://www.surveymonkey.com/s/R2PPYYP

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.