Hürriyet'in gazeteciliği ve bir ölümsüz aşk öyküsü!

20.09.2014 14:05:05
A+ A-

Hürriyet okurlarından özür dileyerek, IŞİD’in elinden kurtarılan 49 rehineyi birinci haber yapmayarak, İzmir’de yaşanılan bir çocukluk aşkının öyküsünü haber yaptı.

DHA imzalı haberin girişinde şu ifadeler yer alıyordu:

İzmir’de, aynı mahallede doğup büyüyen, ortaokulda birbirlerine aşık olan, liseyi bitirdiklerinde ailelerinin baskısıyla ayrılan 43 yaşındaki Melike Başaran ile aynı yaştaki Hayati Güven, başkalarıyla evlenip yuva kurdu.

Birbirlerini yıllarca görmedikleri gibi haber de almayan eski sevgilileri, kader çeyrek asra yakın bir süre sonra, boşanmış, çocuk sahibi insanlar olarak bir araya getirdi. Eski aşkı, yıllar sonra karşısına böbrek hastası olarak çıkan Melike Başaran, etik kurulun izniyle donör oldu, böbreğini verdi. Nakilden iki gün önce de nikâh masasına oturan çift, ikinci hayat mutluluğu yaşamaya başladı.”(20.9.2014)

Bu plâtonik aşk üzerine çok şey yazılabilir ama ben, Hürriyet’in habercilik anlayışı üzerinde durmak istiyorum. 101 gündür IŞİD’in elinde bulunan 3’ü Iraklı, 46 Türk Konsolosluk görevlisinin özgürlüklerine kavuşması elbette önemli bir haberdir ve manşette yer alması gerekir...

Çocukluk aşklarını unutmayan, yıllar sonra evlenip, ayrılmış, çocuk sahibi iki insanın biraraya gelmesi ve böbrek hastası erkeğe böbreğini verecek kadar özverili bir kadının aşkı karşısında saygıyla eğilmek gerekir.

Aradan yıllar geçse de demek ki ilk aşklar unutulmuyor, unutulamıyor.

Hürriyet’in böyle bir ölümsüz aşkı birinci haber olarak vermesinin, gazetecilik açısından önemli olduğunu düşünüyorum.

Melike Başaran ve Hayati Güven çiftine ikinci yaşamlarının baharında bu ölümsüz sevgilerinin uzun yıllar sağlık ve mutluluk içinde sürmesini diliyorum.

Hayat, bazen basit gibi görünen konuların gündemi değiştirmesini sağlıyor. Önemli olan, o basit görüntünün içindeki derin anlamı yakalayabilmek ve bunu örnek bir davranış/yaklaşım olarak toplumsal yaşamın gündeminde yer almasını sağlayabilmek…

Hürriyet, bunu yaptı. Güzel bir gazetecilik mantığı ve yaklaşımı...

 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.