İlişkideki başarısızlığı keşfedin

27.10.2014 14:40:01
A+ A-

Çiftler arasındaki ilişkide yaşanan başarısızlığın nedeni ne olabilir? Hep karşı tarafta aradığımız hatalara objektif yaklaşabiliyor muyuz?

İçinde bulunulan çağında gerektirdiği gibi sorumlulukların artması, birden fazla rollere maruz kalınması, iş hayatındaki rekabet, ekonomik sorunlar, empatinin azalması, cinsiyet rollerindeki değişimler gibi pek çok faktör çiftler arasındaki sorunlara sebebiyet vermektedir. Hiçbir çift bir ilişkiye ayrılma fikri ile başlamıyor aksine akıldabir ömür boyu birliktelik düşünceleri mevcut oluyor. Fakat buna rağmen ilişkilerin küçük bir kesimi evlilik müessesine ulaşabiliyor, ulaşanların ise %50’si sonrasında boşanıyor.

Tüm bu sorunların temeline bakıldığında sosyokültürel bağlamdaki değişimler büyük oranda göze çarpmaktadır. Çağımızın getirisi olan hızlı yaşama ve tüketme durumu ilişkilere de yansımış durumda. Zaman geçtikçe geleneksel aile yapısı farklı bir boyut almış, cinsiyet rolleri değişmiş ki bundan dolayı da kadın bağımsız ve klasik ev hanımı rolünden, baba da sadece eve para getiren birey kimliğinden çıkmıştır. Nitekim bireysel sorumluluklar artarak, herkes her işi yapabilir duruma gelmiştir. Bu durumun en önemli etkisi ise çiftlerin birbirlerine karşı ihtiyaç duymamaya başlamasıdır ki ilişkide ayrılıklar kolay alınan kararlar haline gelmiştir.

İkili yaşanan ilişkilerde tüm bu sosyokültürel değişimlerin dışında ayrıca ortaya çıkan durumlar ise karşı tarafın beklentilerini karşılayamama hali, sorumsuzluk, istismar (cinsel ve ya fiziksel), 3. şahısların ilişkiye müdahalesi, kıskançlık, iletişim eksikliği, cinsel problemler, aldatma (duygusal ve ya fiziksel) gibi faktörlerdir. İletişim problemleri ve çiftlerin birbirlerine ayırdıkları zamanın kısıtlı olması ayrılığın gövde kısmını oluşturmaktadır. Bu kısım tamamlandıktan sonra ortaya kaçınılmaz tartışmalar çıkar ki bu durumu engellemek ilişkinin kurtulmasındaki temel adım olarak görülmektedir. Öncelikle kazan- kaybet formundan sıyrılıp, karşıdaki kişinin özündekihalini kabul etmek gerekmektedir. Çünkü insanların davranışlarını değiştirmek yerine iç görü kazanmak hem daha kolay hem de daha sağlıklı bir yöntemdir. Kişi ilk anda karşısındaki bireyden etkilenir ve onunla birlikte olma kararı alır. Sonrasında karşısındakini tanımaya başlar ve bu esnada ilişki sürmeye devam eder. Dolayısıyla ilişkilerde kişiler risk alır ve karşıdaki insan olduğu gibi kabul edilir. Sonrasında o insanı sürekli bir üst hale uyarlamak için uğraşılır, mümkün oldukça kendi istekler doğrultusunda değiştirmek istenir. En önemlisi de kimse önceden kazanılmış davranışlarından vazgeçmeyi göze almak istemez. Bu nokta da karşıdaki kişinin olduğu gibi kabullenilmesi, anlayışla karşılanması olumlu yönde ilerlemeye oldukça katkı sağlayacaktır. Sağlıklı bir ilişkinin temelinde sağlıklı iletişim yer alır. Hissedilen duyguların maksimum seviyede ve net bir şekilde paylaşılması,   beklentilerin minimuma indirilmesi, kişide öz kontrolün sağlanması, kaliteli zaman geçirilmesi, sorunların somutlaştırılması önemli çözüm yollarıdır.

Ortaya konulan sorunlar ve çözümler evrensel nitelikte, her çiftin kendine uyarlayabileceği seviyededir. Fakat bazen ilişkilerinde yaşadıkları problemlerle başa çıkmakta zorlanan çiftler kendilerine objektif olabilecek üçüncü bir göze ihtiyacı duyabilir. Bu nokta da bir Aile & Çift terapistinden yardım almak faydalı bir yöntem olacaktır. Peki, Aile & Çift terapisti kimdir? Bu terapide odak nokta ilişkideki bireyler değil çiftin kendisidir. Terapi esnasında ilişkinizi etkileyen durumların yanı sıra ilişkideki güçlü yanları ve zorlandığınız alanları görme fırsatı bulabilirsiniz. Ayrıcailişkiniz ile ilgili detayları keşfetmeniz için size yardımcı olur ve ilişkinizin daha iyi gitmesi için gerekli olan iletişim şekilleri, roller ve modellerini öğrenmenizi sağlar. Bu terapiye göre sorunsuz ilişki yoktur. Çiftler çatışmalarını olumlu bir şekilde nasıl yönetebileceklerini bilmiyorlarsa ilişkideki sıkıntıları çözmek, yeniden yapılandırmak oldukça zordur. Terapiye düzenli olarak devam eden pek çok çiftin ilişkilerini bu yöntemle kurtarabildiği pek çok bilimsel araştırmada da kanıtlanmıştır.

  Psk. Gamze SEYFİK

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.