İnfertilite ve Çevre Baskısı

04.10.2015 17:53:08
A+ A-

Çevre baskısı, infertil çiftlerin en büyük stres kaynaklarından biri olup, genellikle tedavi sürecini olumsuz etkileyebilen bir faktördür. Çiftlerin yakın çevreleri ve ailelerinin desteğine en çok ihtiyaçları olduğu bu zor ve yıpratıcı süreçte zaman zaman destek yerine fazlasıyla kendi üstlerinde toplanmış olan ilgi ve sorularla karşı karşıya kaldıkları görülmekte, bu durum hassas bir dönem geçirmekte olan çiftler üzerinde yoğun bir stres ve kaygı yaratmaktadır. İyi niyetle yapılıyor olsa bile bu durumun çiftlerin yakın çevreleri ve hatta aileleri ile olan ilişkilerini sınırlaması ve kendi içlerine kapanmaları ile sonuçlandığı görülmektedir.

Kimi zaman bebek sahibi olamamaları çift için bir sorun teşkil etmiyor olsa bile, çevreden gelen “Çocuk istemiyor musunuz yoksa olmuyor mu?” “Tedavi görüyor musunuz?” “Evlat edinmeyi düşündünüz mü?” gibi sorularla normalde çiftlerin gündeminde bile olmayan çocuk sahibi olma konusu bir anda çift için evliliklerinin odak noktası haline gelebilmektedir. Anne adaylarında bu noktadan itibaren özgüven eksikliği, yoğun bir kaygı ve yalnız kalma eğilimi görülmeye başlar, kendilerini yetersiz ve değersiz hissederler. Eşlerine karşı öfke duymaları ile çift ilişkilerinin yıpranması sıkça görülen bir durumdur. Çocuk konusu ile ilgili sorular sorulmasından kaçınmak için evden çıkmamaya, çevrelerinden gittikçe uzaklaşmaya başlarlar. Aldıkları hamilelik haberleri ile psikolojileri daha çok bozulmakta, hamile olan kişilere karşı önüne geçemedikleri yoğun bir kıskançlık duygusu yaşamakta, bir yandan da bu kıskançlığın yarattığı suçluluk duygusuyla baş etmeye çalışmaktadırlar.

Tüm bu karmaşık duygular hem infertil çiftlerin psikolojisi üzerinde, hem de tedavi sürecinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Bu durumdaki çiftler yalnız olmadıklarını bilmeli ve yaşamakta oldukları bu duyguların normal olduğunu unutmamalıdırlar. Tedavi öncesi ve tedavi süresince bu duygular ile başa çıkmaları ve mümkün olduğunca stressiz bir süreç geçirebilmeleri için psikolojik destek almalarının önemi büyüktür.

Uzman Psikolog Miray Bozburun

 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.